Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môže nás vyhodiť z domu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Môže nás vyhodiť z domu?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám štyri deti, z toho jedného neplnoletého syna s terajším manželom. S manželom sme spolu už osem rokov. Došli sme do štádia, kedy je rozvod nevyhnutný, avšak ešte nebolo podané žiadne žiadosti. Žijeme v dome, ktorý môj manžel získal darom ešte pred naším manželstvom od svojej bývalej partnerky, ktorej daroval byt. Teraz sme v situácii, keď ma spolu s mojím štyrmi deťmi chce vyhodiť z domu. Je to možné? Aké práva mám v takejto situácii?

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

Dobrý deň,

pokiaľ ste stále manželmi existuje aj právny dôvod Vášho užívania manželovho domu a manžel Vás nemôže vyhodiť. Dovoľujem si uviesť judikát, ktorý tento vzťah opisuje. Podľa rozsudku najvyššieho súdu ČR sp.zn. 26 Cdo 1544/2005:

 Manžel, ktorý za trvania manželstva užíva byt v dome, ktorého vlastníkom je druhý z manželov, svoje právo bývať v tomto byte odvodzuje od existujúceho rodinnoprávneho vzťahu, lebo obsah tohto vzťahu okrem iného tvorí  povinnosť manželov žiť spolu a vzájomná vyživovacia povinnosť manželov. Na tomto základe má manžel – nevlastník právo bývať so svojím manželom v byte nachádzajúcom sa v dome vo vlastníctve druhého manžela a druhý manžel (vlastník) má povinnosť mu toto bývanie (užívanie bytu) umožniť. Rozvodom manželstva uvedený právny dôvod bývania zaniká a manžel (vlastník) sa môže domáhať vypratania bytu podľa § 126 ods. 1 OZ. Nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorému rozvodom manželstva zanikol právny dôvod užívania bytu vo vlastníctve druhého manžela a ktorý je preto povinný byt vypratať, nie je v Občianskom zákonníku výslovne upravený. To však neznamená, že rozvedenému manželovi v takomto prípade bytová náhrada nepatrí. Jeho právne postavenie pri zániku jeho právneho dôvodu bývania treba posúdiť analogicky (§ 853 OZ) podľa tohto ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré upravuje právne vzťahy svojím obsahom a účelom najbližšie. Týmto ustanovením je § 713 ods. 1 OZ upravujúci nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorého právny dôvod užívania bytu bol , rovnako ako v prípade manžela užívajúceho byt v dome vo vlastníctve druhého z manželov, za trvania manželstva odvodený od existencie manželstva a ktorému rozvodom tento právny dôvod bývania zanikol.

Aj keď trvalý pobyt nezakladá právo užívania nehnuteľnosti, dovoľujem si uviesť, že nemôže zrušiť, ani Váš trval pobyt v dome, nakoľko podľa § 7 ods.1 psím. f) zákona o hlásení pobytu občanov.

Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti,

 

Trápi vás "Môže nás vyhodiť z domu?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na situáciu, v ktorej sa momentálne nachádzame. V byte, kde bývam, žijem so svojou matkou (ktorá sa v súčasnosti zdržuje v zahraničí, ale stále tu má trvalý pobyt), s mojou starou mamou a s jej synom – mojím ujcom. Byt pôvodne vlastnila moja stará mama, ale pred niekoľkými rokmi byt na základe toho, že moja matka má dve deti (mňa a moju sestru, ktorá teraz žije oddelene), prepísala na matku. Pred približne dvoma rokmi sme zistili, že moja matka má finančné problémy spojené s hazardom a že si naviazala dlhy, ktorých presnú výšku nevieme určiť – domnievame sa, že to môže byť viac než 100 000 eur. Dozvedeli sme sa tiež, že založila byt, v ktorom všetci bývame, na americkú bezúčelovú hypotéku. Odvtedy neustále žiada peniaze, pretože nedokáže splácať svoje dlhy. Snažili sme sa jej pomáhať, ale nikdy nám nepovedala pravdu o skutočnej situácii a nevieme, kam skutočne peniaze idú. Včera mi povedala, že okamžite potrebuje 1000 eur, pretože jej hrozí exekúcia a hrozí, že nás zo spoločného bytu (kde žijem ja, moja stará mama a môj ujo) vystahujú. Už jej nechceme posielať peniaze, ale obávame sa o straty nášho domova. Chcel by som sa teda opýtať, či je možné, aby nás vystahovali z bytu na základe neschopnosti mojej matky splácať dlhy, a ak áno, ako sa môžeme proti tomu odvolať alebo ako sa proti tomu môžeme ubrániť? Ďakujem vám za radu.

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 15.05.2024)

Dobrý deň, úvodom poznamenávame, že 1000 € v prípade ich požičanie Vašej matek ak už bolo začatí exek. konanie pre dlhy aj 100 000 € nijako nepomôže. Otázkou je či vôbec nejaké pžičky má, keďže ako uvádzate, žije v zahraničí.

Odporúčam matke, aby kontaktovala Centrum právnej pomoci prípadne advokáta, aby prekontroloval jej doklady k pôžičkám, lebo je možné že tieto nespĺňajú zákonné náležitosti. Netreba zabudnúť, aby matka nepodpisovala veriteľom žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach, dohodu o zrážkach zo mzdy, prípadne listiny, z ktorých by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu jej zostatok odpustia. Platí všeobecná premlčacia doba, ktorá je podľa ust. § 101 Občianskeho zákonníka, ktorá je podstatná pre veriteľa, aby v uvedenej dobe podal žalobu na súd. Uvedená premlčacia doba sa počíta odo dňa, keď došlo k splatnosti dlhu, t.j. : ak posledná splátka dlhu bola uhradneá pred viac ako 3 rokmi a veriteľ nepodal žalobu na súd, je nárok veriteľa premlčaný. Stav prípadných exekúcií viete zistiť v Centrálnom registri exekúcií podľa rodného čísla matky.

Ak by malo dôjsť k predaju nehnuteľnosti v exek. konaní, je toto možné len na základe výslovného súhlasu súdu formou súdneho rozhodnutia.

Odporúčam aj Vám kontaktovať advokáta.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, žijem s manželom a dospelou dcérou v byte, ktorý patrí môjmu manželovi. Manžel je alkoholik, nelieči sa a má agresívne sklony. Momentálne je bez práce a často nám vyhráža, že nás z bytu vyhodí. Existuje spôsob, ako získať právo na byt, aj keď je vlastníctvom manžela? Mohli by ste mi poradiť, čo by som mala robiť, aby mi v takej situácii mohol byť byt pridelený? Ďakujem.

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 23.04.2024)

Dobrý deň, v prípade, že sa ocitáte v situácii, kde váš manžel vykazuje agresívne správanie, hlavným krokom by malo byť zabezpečenie vašej bezpečnosti a bezpečnosti vašej dcéry. Keďže byt patrí vášmu manželovi, nemôžete ho priamo získať len na základe jeho správania. Avšak, v prípade rodinných sporov a rozvodov, súd môže rozhodnúť o prerozdelení majetkových práv v prospech jednej strany na základe rôznych kritérií, ako sú záujmy maloletých detí, príjmy, zdravotný stav a podobne ak by bola nehnuteľnosť nadobudnutá počas manželstva, hoci písaná len na manžela. Pokiaľ ste manželia, z domu Vás nemôže vyhodiť, aj keď je uvedený ako vlastník len on. 


Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, Dozvedel som sa, že susedia spisujú nejakú petíciu, v ktorej ma označujú za nežiadúceho, problémového a naliehajú na to, aby som odišiel. Avšak, nie som si vedomý toho, že by som kohoľvek obťažoval. Majú právo ma prinútiť k odchodu? Som majiteľom bytu, nemám žiadne dlžoby a moja hypotéka je riadne splatená.

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 13.09.2022)

Dobrý deň,
nie, nikto Vás nemôže nútiť, aby ste sa odsťahovali a predali Váš byt. Na takéto konanie (petíciu) nie je žiadny právny nárok. Ak majú s Vami susedia problém, napríklad ich rušíte hlukom, vedia to v rámci Občianskeho zákonníka riešiť. Nemôžu Vás však nútiť (alebo žalovať), že sa máte z bytu odsťahovať.


Trápi vás "Môže nás vyhodiť z domu?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, Pred dvoma týždňami sme sa rozviedli s manželom a dohodli sme sa, že ja a môj syn môžeme zostať v dome, kde stále spolu bývame. Dom vlastníme oboje. Včera ale manžel prišiel s tým, že chce predať dom, pretože si chce kúpiť byt. Ja však nechcem predaj a ani môj syn nechce nikam ísť. Moji rodičia do domu vložili veľa peňazí. Môže náš bývalý manžel predať dom a nás násilne vysťahovať? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 11.07.2022)

Dobrý deň,
nie, z nehnuteľnosti Vás vyhodiť nemôžu a rovnako ju nevie bez Vás predať. Ak chcete v nehnuteľnosť naďalej bývať a nechať si ju vo výlučnom vlastníctve, bude potrebné ho v rámci vyporiadania BSM vyplatiť z jeho podielu. Samozrejme pri výpočte výšky jeho vyrovnacieho podielu bude potrebné zohľadniť to, že Vám rodičia pri výstavbe darovali peniaze na výstavbu domu, teda ste mali tzv. vnos do BSM. O ten sa má jeho podiel znižovať.


Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň prajem, momentálne bývam u kamarátky s dvoma deťmi. S manželom vlastníme dom a zatiaľ jej za ubytovanie platím 15 eur. Od 1. 7. 2022, keď nastúpim do práce, mám platiť 250 eur. Samozrejme, to je len ústna dohoda. Moja otázka znie: keď mi sem dali trvalý pobyt, aj keď som chcela iba prechodný, a pristúpila som teda na trvalý pobyt, mohla by ma a moje dve deti vo veku 4 a 3 roky vyhodiť len tak na ulicu? S pozdravom, Stanislava.

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 15.06.2022)

Dobrý deň, na vašu otázku uvádzam, že prihlásenie na trvalý pobyt nezakladá vlastnícke ani iné právo k nehnuteľnosti, len je to pre vás výhodnejšie z hľadiska doručovania pošty, vybavovania úradných záležitostí, avšak je potrebné vymeniť občiansky preukaz.
Pokiaľ ide o platenie nájmu od 1.7.2022 odporúčam spísať zmluvu o nájme na dobu neurčitú podľa ustanovení  Obč. zákonníka, keďže uzatvorením zmluvy podľa citovaného zákona ste viacej chránená vy ako aj vaše deti.

Aj keby ste neuzatvorili nájomnú zmluvu, treba  vyhotoviť o jej obsahu zápisnicu. Peniaze za nájom plaťte na bankový účet priateľky a jej manžela, aby ste mali doklad o platbe nájmu za konkrétny mesiac.

Pokiaľ ide o prípadné vyhodenie z domu, tu uvádzame, že ak budete mať na adrese síce trvalý pobyt ale bez nájomnej zmluvy, priateľka a jej manžel ako vlastníci nehnuteľnosti vás môžu požiadať o vypratanie priestorov v nimi uvedenej lehote a následne ak by ste sa neodsťahovali, mohla by podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľnosti.

Odporúčam vo veci konzultáciu u advokáta aj spolu s vlastníkmi domu a spísanie nájomnej zmluvy podľa ust. Obč. zákonníka.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, Bývame s rodinou v prenájme, kde máme zmluvu na dobu určitú do marca roku 2023. Majiteľka bytu ma kontaktovala s tým, že by chcela byt vrátiť skôr, pretože sa jej vrátila dcéra zo zahraničia a nemá kde bývať. Chce, aby som jej byt vrátila čo najskôr. Nájom jej platím poctivo každý mesiac a dokonca sme mali aj preplatok na vyučovanie cez 300 E. To, že chce byt späť, mi oznámila iba telefonicky. Má právo nás vysťahovať? Mám tu ešte ďalšiu otázku. Chce nám zvýšiť nájom, pretože hodnota nehnuteľnosti rastie, aj keď v zmluve máme definované, že nájom sa môže zvýšiť iba o tú časť, ktorú zdvihne bytové družstvo. S týmto problém nemám, ale nie som ochotná prispievať jej 100 E navyše, len pretože sa deje to, čo sa deje s nehnuteľnosťami. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 22.03.2022)

Dobrý deň,
najprv k nájomnému. Nájomné je predmetom dohody oboch zmluvných strán. Jednostranne z tohto dôvodu zvýšiť určite nemôže. Dokonca sú v právnej praxi polemiky o tom, či vôbec sa dá zvýšiť nájomné jednostranne. Nájomné by sa mohlo zvýšiť len tak, že sa spíše dodatok k nájomnej zmluve.

Čo sa týka vyhodenia z bytu, tak to spraviť nemôže. Ak máte platnú nájomnú zmluvu a byt naozaj potrebuje, musí najprv vypovedať nájomnú zmluvu. Výpovedná lehota (ak ste zmluvu uzatvorili podľa Občianskeho zákonníka) je 3 mesiace. Tzn. že aj keby Vám teraz doručí výpoveď, môžete v byte bývať aj v apríli, máji a júni. Počas trvania nájomnej zmluvy (kým ju nevypovie a neuplynie výpovedná lehota) Vás nemôže z bytu vyhodiť.


Trápi vás "Môže nás vyhodiť z domu?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, žijem s manželom v rodinnom dome už 24 rokov, a to spolu so svokrovcami. Dom je stále zapísaný na svokrovcov. Momentálne máme vo vzťahu krízu. Má manžel právo ma zo domu vysťahovať, aj keď nie sme rozvedení? V prípade rozvodu, má na to právo, alebo musí mi nájsť náhradné bývanie? Súčasne som nezamestnaná. Máme dve dospelé deti, jedno sa vzdeláva na vysokej škole a druhé ešte na strednej škole. Ďakujem.

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 16.09.2021)

Dobrý deň,
manžel nie. Z domu Vás môže vypratať na základe súdneho rozhodnutia iba vlastník nehnuteľnosti, teda svokrovci. Nikto nemá právo, aby Vás bez súdneho rozhodnutia vypratal z nehnuteľnosti. Tzn. že najprv bude potrebné viesť súdne konanie. Nárok na náhradné bývanie Vám nevznikne, nakoľko dom obývate zrejme iba na základe dobrej vôle svokrovcov a nemáte podpísanú žiadnu zmluvu o užívaní nehnuteľnosti.


Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, som invalidný dôchodca a žijem v dome spolu s mamou a bratom. Mama darovala bratovi časť pozemku, na ktorom si následne postavil dom. Vďaka môjmu prispeleniu sa dom podarilo zrekonštruovať, hoci náklady na rekonštrukciu hradila mama. Teraz má v úmysle darovať aj dom. Mal by som otázku - môžem napadnúť darovaciu zmluvu a existuje riziko, že ma brat vyhodí z domu?

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 16.07.2021)

Dobrý deň,
počas svojho života môže každý vlastník ľubovoľne nakladať so svojim majetkom. Ak sa mama rozhodne darovať dom bratovi, neviete tomu zabrániť. Následne, nakoľko nebudete mať žiadne užívacie právo k domu, brat bude môcť voči Vám podať žalobu o vypratanie nehnuteľnosti.


Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, bývam so svojou 38-ročnou ťažko zdravotne postihnutou dcérou u svojej mamy v dome, kde mám aj trvalý pobyt. Došlo k určitým sporom a moja matka ma chce do konca augusta vysťahovať z domu. Existuje nejaká právna úprava, lehoty do kedy musím nehnuteľnosť opustiť alebo aké sú moje možnosti v tejto situácii? Vlastním jednu nehnuteľnosť, ktorá však nie je obývateľná (je vo veľmi zlom stave, bez vody, elektriny a kúrenia). Ďakujem za odpoveď. Gizka

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 09.07.2021)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že v nehnuteľnosti, ktorej jediným vlastníkom je Vaša matka, máte nahlásený trvalý pobyt, rovnako aj Vaša dcéra. Matka Vás chce z domu vysťahovať.
Z otázky predpokladáme, že nie ste ani spoluvlastníkom nehnuteľnosti Vy, ako ani Vaša dcéra. Napriek tomu Vás Vaša matka z domu nemôže vyhodiť a vysťahovať a to ani v prípade, že máte inú nehnuteľnosť, ktorá je naviac neobývateľná. Dôvod je ten, že predmetný dom pre Vás a Vašu dcéru predstavuje obydlie, ktoré je nedotknuteľné v zmysle čl. 21 Ústavy SR.

Ak by Vás Vaša matka chcela vysťahovať, musela by podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľnosti. A až na základe súdneho rozhodnutia by ste boli povinná sa vysťahovať. Ak by v vysťahovaniu dobrovoľne nedošlo, matka by musela podať návrh na vykonanie exekúcie a až následne súdny exekútor by realizoval vypratanie nehnuteľnosti.

 


Trápi vás "Môže nás vyhodiť z domu?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Môže nás vyhodiť z domu? (Občianske právo)

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať. Žijem u svokry. Môj manžel tu má trvalý pobyt a doživotné právo a svokra ma chce vyhodiť z domu, pretože tu nemám trvalý pobyt. Aké mám práva? Ďakujem.

Odpoveď: Môže nás vyhodiť z domu?

(odpoveď odoslaná: 08.01.2021)

Dobrý deň,
trvalý pobyt nezakladá právo bývania. Vaša situácia je zaujímavá, z pohľadu zákona. Vy síce nemáte vlastnícke právo, ani nájomnú zmluvu a teoreticky by svokra mohla podať žalobu na vypratanie, avšak ak tak urobí, môžete sa brániť tým, že manžel má doživotné právo bývať v dome a Vy svoje právo odvodzujete od neho. Podľa zákona o rodine sú manželia povinní žiť spolu. Toto môžete povedať aj svokre. Ak by podala žalobu, nebolo by to také jednoznačné a mohlo by sa stať, že súd by ju aj zamietol.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môže nás vyhodiť z domu?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.