Môže má manžel vyhodiť z bytu, za ktorý platím hypotéku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môže má manžel vyhodiť z bytu, za ktorý platím hypotéku?

Dobrý deň, prosím Vás, poraďte mi, už neviem, čo robiť. S manželom sme v rozvodovom konaní, máme dve spoločné deti a z prvého manželstva mám ďalšie štyri deti. Vlastníme byt, za ktorý platíme hypotéku, ktorá je však na jeho meno. Manžel účelovo prepísal polovicu bytu na seba a polovicu na svojho otca. Teraz ma z toho bytu vyháňa s tým, že to nie je môj byt, pretože tam nie som napísaná. Vyhráža sa mi, že máme odtiaľ odísť a to aj s pomocou polície. Prosim Vás, čo mám robiť? Môže ma dať vykázať z bytu s deťmi na ulicu? Môže v tomto prípade zasiahnuť polícia a vyhodiť nás z bytu? Byt je zakúpený počas manželstva. Prosím, poraďte mi, ako postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Môže má manžel vyhodiť z bytu, za ktorý platím hypotéku?

Dobrý deň, pokiaľ trvá manželský zväzok, nikto Vás z bytu nemôže vykázať, pokiaľ sa nedopúšťate voči členom Vašej domácnosti násilného alebo iného konania, ktoré môže byť postihnuteľné v priestupkovom alebo trestnom konaní. Právo na užívanie bytu odvodzujete už len zo samotnej podstaty manželstva a obsahu manželských práv a povinností, medzi ktoré patrí aj povinnosť manželov žiť spolu. Pokiaľ bol byt, čo aj len z časti, nadobudnutý za spoločné prostriedky za trvania manželstva, patrí do Vášho bezpodielového spoluvlastníctva, bez ohľadu na to, ktorému z manželov svedčí zápis v katastri nehnuteľností. Podľa môjho názoru preto aj v prípade, ak za trvania manželstva uzavrel Váš manžel zmluvu o hypotekárnom úvere, za prostriedky ktorého bol kúpený byt, patrí byt do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), teda ste jeho spoluvlastníčkou. V opačnom prípade máte pri vyporiadani BSM právo domáhať sa vrátenia prostriedkov, ktoré ste splatili na predmetnú hypotéku.