Marenie úradného výkonu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Marenie úradného výkonu

Súd vydal exekučný príkaz na vysťahovanie, ktorý dotyčný nerešpektuje. Dá sa to chápať ako podstata trestného činu marenia úradného výkonu? Ďakujem.

Odpoveď: Marenie úradného výkonu

Dobrý deň, skutkovú podstatu trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia upravuje ustanovenie § 348 Trestného zákona. Mám za to, že Vami opísaná situácia sa nedá subsumovať ani pod jeden skutok definovaný v ustanovení § 348 Trestného zákona. V prípade, že dotyčná osoba dobrovoľne nesplní svoju súdom uloženú povinnosť vypratať nehnuteľnosť nastupujú inštitúty upravené v Exekučnom poriadku. Súdni exekútori disponujú prostriedkami na to, aby osobu a jeho veci z nehnuteľnosti vypratali aj proti vôli tejto osoby a nasilu. Inštitúty trestného práva a trestnoprávna represia sa majú podľa zásady ultima ratio používať ako posledná možnosť nápravy právo neaprobovaného stavu.