POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Mal ma operátor pre postúpením na vymáhanie informovať?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Mal ma operátor pre postúpením na vymáhanie informovať?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. V pondelok som sa "náhodou" dozvedela u mobilného operátora, že som na ich čiernej listine. Keď mi to preverili, povedali, že nechápu z akého dôvodu, keďže všetko mám v poriadku. Avšak pre istotu mi odporučili, aby som sa obrátila na vymáhaciu spoločnosť. Dlh vznikol ešte pred 13 rokmi za zmluvu, na ktorú sa už vôbec nepamätám. Pri tejto zmluve mám zmluvnú pokutu a úroky vo výške 1100€. Keď som sa pýtala, od kedy je tam tá pokuta, informovali ma, že je tam od roku 2013. Mobilný operátor medzitým presunul svoje pohľadávky na vymáhaciu spoločnosť. Nikto mi však neinformoval ani o pokute, ani o tom, že moje dlhy presúvajú. Keď som sa pýtala, prečo ma nikto neinformoval, pani mi odpovedala, že upomienku posielali poštou na moju starú adresu. Na moju novú adresu mi nič neprislo, hoci mi od mobilného operátora chodila faktúra za internet na túto adresu. Rada by som sa spýtala, či nemali povinnosť ma informovať o vystavení zmluvnej pokuty a o presunutí pohľadávky inej spoločnosti. (Priznám sa, nevedela som o dlhu, ale keby ma skôr kontaktovali, suma by sa nemusela tak navýšiť.) Majú nárok na pokuty a na úroky z omeškania? Ďakujem.

Odpoveď: Mal ma operátor pre postúpením na vymáhanie informovať?

Dobrý deň. Pokiaľ došlo k postúpeniu pohľadávky z mobilného operátora na vymáhaciu spoločnosť, potom ste ako dlžník mali byť o postúpení pohľadávky informovaná. Pokiaľ ide o nárok na zmluvnú pokutu a úroky z omeškania, bolo by najskôr potrebné posúdiť zmluvu, na základe ktorej mal dlh a sankcie spojené s omeškaním vzniknúť. Navyše vzhľadom na časový odstup je otázne to, či Váš dlh nie je medzičasom premlčaný.