Kúpna zmluva na byt - časť kúpnej ceny za nábytok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Kúpna zmluva na byt - časť kúpnej ceny za nábytok

Dobrý deň, radi by sme Vás požiadali o radu ohľadom nasledujúcej situácie: Plánujeme kúpiť byt. Spolupracujeme s osobou, ktorá tam momentálne býva a je bývalou majiteľkou (pani Z). Pred štyrmi rokmi išla pani Z do invalidného dôchodku a keďže sa potýkala s dlhmi, jej kamarátka (pani K) navrhla, že tieto dlhy za ňu vyplatí, a na oplátku od nej dostane byt, v ktorom býva. Pani Z teda darovala byt pani K a tá za ňu vyplatila dlhy. Teraz plánuje pani Z predať byt (po dohode s pani K), pretože pani Z stále ešte spláca hypotekárny úver, ktorý si pred časom vzala (zostávajúce dlhy sú ešte vo výške viac ako 40 tisíc eur). Celková cena za byt je 125-tisíc eur: - Zmluva o predaji bude medzi mnou a pani K (majiteľkou bytu) na sumu 118-tisíc eur (suma, na ktorú bol byt ohodnotený v čase darovania. Nemôžu ho predať za vyššiu sumu, aby nemuseli platiť daň zo zisku, keďže to je do 5 rokov od nadobudnutia). - Zvyšných 7-tisíc eur bude predmetom samostatnej zmluvy o nábytku s pani Z. Zaujímavý detail je, že pani Z nechce, aby pani K vedela o týchto 7-tisíc eurách. Je možné tieto skutočnosti nejakým spôsobom právne ošetriť? Ďakujeme.

Odpoveď: Kúpna zmluva na byt - časť kúpnej ceny za nábytok

Dobrý deň,

kúpa bytu, ktorý bol darovaný môže spôsobiť nečakané problémy. V zmluve si ošetrite, aby predávajúca prehlásila, že darkyňa nežiadala vrátiť dar. Niekedy dávame do zmluvy aj podpis darkyne (p. Z.) - pre každý prípad.

Takýto postup by som Vám tiež odporúčal.

Pokiaľ sa zmluvné strany dohodnú, že časť kúpnej ceny je za nehnuteľnosť a časť kúpnej ceny za nábytok je to v poriadku.

Pani Z. nechce, aby pani K. vedela o 7 tisícoch z dôvodu, že si tieto peniaze chce ponechať, nakoľko medzi nimi bude určitá dohoda, ktoru p. Z nechce dodržať. V podstate p. Z. by nemala nárok na nič, nakoľko byt darovala, preto by nedostala nič.

Pokiaľ uzatvárate zmluvu na nábytok, potom túto zmluvu môžete uzatvoriť priamo s p. Z. a kúpnu zmluvu na byt uzatvorite s p. K. s podpisom p. Z., ktorá prehlási vyššie uvedené skutočnosti.