Otázka: Kúpa pozemku
Moja stará mama mi chce odpredať časť pozemku, na ktorom má svoj dom. Po smrti môjho starého otca však polovičný podiel na dome prešiel dedičským konaním na tri dcéry, vrátane mojej mamy. Ak mi chce moja stará mama odpredať časť svojej záhrady, je potrebný súhlas aj od jej dcér? Čo je potrebné urobiť, aby som zabezpečil, že všetko bude aj z právnej stránky v poriadku? Je potrebný súhlas aj od susedov, ak na tomto pozemku plánujem postaviť dom?
Odpoveď: Kúpa pozemku
Dobrý deň, z Vašej otázky nie je zrejmé, či predmetom dedičského konania bol aj samotný pozemok - záhrada resp. jej časť o ktorej sa zmieňujete, že by Vám ju chcela odpredať stará mama. Je možné, že predmetom dedenia bol iba rodinný dom a pozemok má samostatný právny režim. Ak je stará mama výlučnou vlastníčkou pozemku s týmto môže disponovať podľa svojho uváženia. Najlepšie je ak stavba a pozemok pod ňou sú vo vlastníctve tej istej osoby. V prípade, že predmetom dedič. konania bol aj pozemok podľa vyššie uvedenej otázky, potom na prevod Vám ako blízkej osobe nepotrebuje pozemok ponúknuť ostatným spoluvlastníčkam.
Pokiaľ sa jedná o stavbu na bývanie určite budete potrebovať stavebné povolenie. Stavebník v stav. konaní musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo /napr. nájomná zmluva, dohoda o budúcej kúpnej zmluve a pod./
Pred samotnou realizáciou uvedených krokov /odkúpenie pozemku/ je potrebné z právneho hľadiska vyhodnotiť podklady /dedič. konanie, LV/, ako aj spojiť sa s geodetom, ktorý by zabezpečil zameranie pozemku, aby vznikla samostatná parcela, samozrejme po posúdení príslušných dokladov z katastra nehnuteľností a zápise časti pozemku ako samostatnej parcely na stavbu rodinného domu.
Dôležité je to preto, že pri umiestňovaní stavby platia okrem prísl. právnych predpisov aj mnohé technické normy. /napr. : pri umiestňovaní stavby a jej začleňovaní do územia sa musia rešpektovať obmedzenia nesmie byť zaťažené okolie nad prípustnú mieru a ohrozovaná bezpečnosť a plynulosť prevádzky na priľahlých komunikáciách, umiestnenie stavby musí zodpovedať urbanistickému a architektonickému charakteru prostredia a požiadavkám na zachovanie pohody bývania, musí sa umožniť jej napojenie na vedenia a zariadenia verejného dopravného a technického vybavenia územia, rátať aj na potrubné, telekomunikačné a elektrické rozvody a vedenia sa v zastavanej časti obce umiestňujú pod povrch zeme, vzájomné odstupy od stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania, musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia. Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m, vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m, atď./.
Pokiaľ sa jedná o susedov, títo budú účastníkmi stavebného konania, nakoľko aj ich vlastnícke alebo iné práva k ich pozemkom a stavbám môžu byť stavebným povolením priamo dotknuté.