POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Aký má ustanovený opatrovník rozsah oprávnený v súdnom konaní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Prešov

Otázka: Aký má ustanovený opatrovník rozsah oprávnený v súdnom konaní?

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Žijem v zahraničí, no na Slovensku mám dlh vo výške 2190 €. Keďže som nepreberal poštu, polícia prišla domov s predvolaním. Mojej matke nechceli o prípade povedať nič, kým nepodpíše papier o poručníctve. Mysleli sme, že ide o inú vec, tak to matka podpísala. Potom jej oznámili, že ide o môj dlh. Chcem sa preto opýtať, či bol tento postup správny? Znamená to, že moja matka teraz preberá zodpovednosť za mňa a tým pádom aj môj dlh? Môžu ho vymáhať od nej? Znamená ,,poručníctvo'', že ma bude zastupovať aj v iných možných prípadoch týkajúcich sa dlhov alebo je to len v tomto jednom prípade? Je možné toto poručníctvo nejak napadnúť alebo zrušiť? Ešte by som potreboval poradiť, či sú dlhy dedičné, ak zosnulý nemá majetok, ale iba dlhy? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Aký má ustanovený opatrovník rozsah oprávnený v súdnom konaní?

Dobrý deň, v zmysle § 29 Občianskeho súdneho poriadku (OSP), pokiaľ súd neurobí iné opatrenia, môže ustanoviť opatrovníka aj účastníkovi, ktorého pobyt nie je známy, ktorému sa nepodarilo doručiť na známu adresu v cudzine alebo ak je doručenie písomnosti v cudzine spojené s ťažko prekonateľnými prekážkami. Za opatrovníka súd ustanoví osobu pôsobiacu v rodinnom, pracovnom, kultúrnom, prípadne v inom prostredí, ktoré je účastníkovi blízke. Vaša matka Vás teda v predmetnom súdnom konaní zastupuje ako opatrovník, zo záväzku ste však stále zaviazaný len Vy osobne. Ak pominú dôvody, pre ktoré Vám bol opatrovník ustanovený, napr. začnete preberať súdne zásielky, zvolíte si na zastupovanie advokáta, súd ustanovenie opatrovníka zruší.

K Vašej druhej otázke uvádzam, že dedičstvo netvoria záväzky osobného charakteru, teda plnenia jedinečnej povahy, pri ktorých nemôže byť poručiteľ nikým nahradený. Za ostatné majetkové povinnosti - dlhy, dedič zodpovedá len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.