Ako požiadať o odvolanie z funkcie opatrovníka?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Prešov

Otázka: Ako požiadať o odvolanie z funkcie opatrovníka?

Bol som súdom ustanovený ako opatrovník mužovi, ktorý nie je môj syn ani príbuzný. K tejto úlohe som pristúpil z vlastnej vôle, avšak už na ňu nevládzem. Tento rok budem mať 69 rokov. Keď som požiadal súd o zbavenie sa opatrovníctva, dostal som v odpovedi pokyn, aby som uviedol iného opatrovníka. Na to som odpísal, že nikoho vhodného nepoznám a odvtedy sa mi už nikto zo súdu neozval. Osoba, o ktorú sa starám, je dlhodobo umiestnená v DSS alebo na psychiatrii. Je pozbavená svojprávnosti. Vopred vám ďakujem za radu.

Odpoveď: Ako požiadať o odvolanie z funkcie opatrovníka?

Dobrý deň, s konaním o obmedzení spôsobilosti na právne úkony osoby je spojené aj konanie o ustanovení opatrovníka. Ak súd rozhodne o obmedzení spôsobilosti na právne úkony, vo výroku rozsudku vymedzí rozsah, v akom spôsobilosť osoby na právne úkony obmedzil, a ustanoví jej opatrovníka. V zmysle § 277 Civilného mimosporového poriadku, súd opatrovníka odvolá, ak stratí spôsobilosť na výkon funkcie, porušuje povinnosti, zneužíva svoje práva alebo z iných vážnych dôvodov. Taktiež platí, že súd odvolá opatrovníka z výkonu funkcie na jeho návrh. To znamená, že ak ste súd požiadali o pozbavenie funkcie, Vášmu návrhu musí vyhovieť. Máte právo požadovať informácie o stave Vašej žiadosti, prípadne odvolanie z funkcie na súde pri nečinnosti urgovať.