Kde a ako požiadať o testy DNA

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Kde a ako požiadať o testy DNA

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na situáciu, v ktorej sa ocitol môj brat. Má ročné dieťa so svojou partnerkou, ktorá s dieťaťom odišla hneď po pôrode. Teraz podala žiadosť o výživné a je naplánované súdne konanie. Môj brat nie je istý, či je dieťa skutočne jeho a chce si to overiť DNA testom. Chcela by som vedieť, kde a ako má takýto test vyžiadať a či potrebuje na súd aj obhajcu. Bol by som vám vďačná za radu. Ďakujem.

Odpoveď: Kde a ako požiadať o testy DNA

Dobrý deň, nakoľko Váš brat s matkou dieťaťa neboli manželmi, mohol byť ako otec v rodnom liste dieťaťa zapísaný buď na základe súhlasného vyhlásenia Vášho brata a matky dieťaťa pred matričným úradom alebo pred súdom alebo mohol byť ako otec dieťaťa zapísaný na základe rozhodnutia súdu v konaní o určenie otcovstva.

Ak bol ako otec dieťaťa do rodného listu zapísaný na základe súhlasného vyhlásenia rodičov pred matričným úradom, môže Váš brat v lehote troch rokov odo dňa určenia otcovstva súhlasným vyhlásením zaprieť otcovstvo na súde, ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa. Táto skutočnosť bude musieť byť preukázaná. V konaní o zapretie otcovstva nemusí byť právne zastúpený, ale môže konať sám.

V prípade, ak by bolo otcovstvo Vášho brata určené rozhodnutím súdu, v takom prípade už nemožno otcovstvo zaprieť.

V konaní o výživné Váš brat môže požiadať súd o testy DNA. Je to potrebné povedať na súde alebo napísať súdu list k spisovej značke súdneho konania. V liste alebo osobne na súde uvedie, že žiada vykonať testy DNA. Ak už má predvolanie zo súdu, tak tam bude uvedená aj spisová značka.