Je to nebezpečné vyhrážanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Košice

Otázka: Je to nebezpečné vyhrážanie?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Mám spolubývajúcu, s ktorou mám konflikt kvôli neupratovaníu. V podstate sa stalo, že som jej vytkla túto vec a odvtedy sa na mňa naváža takým spôsobom, že mi vyhráža kvapkáním drog do pohárov. Je možné toto nejako riešiť? Momentálne hľadám iný podnájom kvôli takejto situácii, avšak stále som ešte v súčasnom byte. Môže sa to považovať za nebezpečné vyhrážanie?

Odpoveď: Je to nebezpečné vyhrážanie?

Dobrý deň,

Trestného činu Nebezpečného vyhrážania sa v zmysle ustanovenia § 360 dopustí ten, kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu.

Pokiaľ vám teda vyhrážanie objektívne spôsobilo dôvodnú obavu o vaše zdravie, máte právo podať trestné oznámenie. Trestné oznámenie môžete podať na príslušnom obvodnom oddelení policajného zboru alebo na príslušnej okresnej prokuratúre.
Je však možné, že v konečnom dôsledku bude konanie vašej spolubývajúcej posúdené orgánmi činnými v trestnom konaní iba ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.