Vyslovený názor a vyhrážanie sa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Vyslovený názor a vyhrážanie sa

Môže človek niečo robiť, keď vyjadruje svoj názor alebo hovorí o istej skúsenosti, ktorú považuje za pravdivú, a istý záchranár sa mu začne vyhrážať a urážať ho?

Odpoveď: Vyslovený názor a vyhrážanie sa

Dobrý deň, ak sa Vám akákoľvek osoba vyhráža, splnením určitých zákonných predpokladov sa dopúšťa trestného činu. Skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania je naplnená ak sa Vám vyhrážajú takým spôsobom a intenzitou, že to môže vo Vás vzbudiť dôvodnú obavu. Ak jeho konanie napĺňa vyššie uvedené znaky odporúčam Vám na najbližšom orgáne PZ SR podať oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu. Po podaní oznámenia sa budú touto vecou orgány činné v trestnom konaní zaoberať z úradnej povinnosti. V takýchto prípadoch je dôležité, či sa toto jeho nebezpečné vyhrážanie dá preukázať. Ak totiž ide o slovné vyhrážanie sa, bez akýchkoľvek svedkov, môže takéto konanie namietať a pred orgánmi činnými v trestnom konaní to bude "slovo proti slovu". V prípade, že máte akékoľvek smsky alebo iný dôkaz o tom, že sa Vám vyhráža odovzdajte ich policajtom.