Podotázka: Ide o nebezpečné vyhrážanie?
(Trestné právo)
Dobrý deň, chcel by som sa informovať o nasledujúcej veci: V druhom kvartáli roku 2014 som oslovil potenciálnych dodávateľov náhradných dielov pre autá s úmyslom ich odoberania a predaja koncovému zákazníkovi. Problém nastal s konkrétnou spoločnosťou, respektíve s jej obchodným zástupcom v Čadci. Jasne som ho požiadal, aby informácie o vzájomnej obchodnej spolupráci nikde neprezentoval.
Po krátkom čase, zhruba po týždni spolupráce, tento zástupca rozniesol komplexné informácie o mojom pôsobení ešte predtým, ako som stihol obchodovať. O niekoľko dní neskôr som mal od konkurencie kontrolu za kontrolou. Za túto dobu u mňa vznikla významná finančná škoda, ktorú zapríčinil práve tento zástupca. Pri tom som u neho už mal objednaný tovar v hodnote približne 640 €. Informoval som zástupcu o danej situácii, ale vo svetle jeho pochybení som doteraz uvedený tovar nepredal.
Požiadal som ho o vysvetlenie súvisiacich udalostí, konkrétne ako je možné, že vyzradil informácie široko-ďaleko, avšak všetko poprel. Napriek tomu existujú desiatky svedkov. Medzitým mi vystavil faktúru na predmetnú sumu s požiadavkou na okamžitú úhradu, na čo som mu odpovedal, že ju bezpochyby uhradím, no zároveň očakávam, že začne riešiť svoje konanie.
Následne som zistil, že sa chystá vymôcť si peniaze odo mňa a to na základe informácií z okolia. Mám aj písomné dôkazy, ktoré sú archivované. Jedno ráno som našiel svoje auto poškriabané so škodou presahujúcou 1000 €. V súčasnosti u konkurencie šíri rôznorodé informácie o mne, napríklad koľko mu dlžím, ktorá spoločnosť za to zodpovedá, ohovára ma a podobne. Je, prosím, možné v tejto veci nejako konať?
Odpoveď: Ide o nebezpečné vyhrážanie?
(odpoveď odoslaná: 05.08.2015)
Dobrý deň, konanie obchodného zástupcu spoločnosti jasne poukazuje na porušenie obchodného tajomstva a nielen to. Máte dve možnosti riešenia Vášho problému:
1/ súkromnoprávnu žalobu za porušenie obchodného tajomstva s tým, že v zmysle Obchodného zákonníka máte právo požadovať, aby sa zdržal svojho konania, aby Vám nahradil škodu, ktorá Vám vznikla.
Vzhľadom na rozsah jeho konania by som bolo možné riešiť vec formou trestnoprávného postupu. Všetko je to ale o dôkazoch.
2/ môžete na neho podať trestné oznámenie pre prečin ohrozenia obchodného,... tajomstva podľa § 264 TZ, pre prečin poškodzovania cudzej veci podľa § 245 TZ a tiež pre prečin ohovárania podľa § 373 TZ. V tomto prípade vo veci koná v prípravnom konaní prokurátor, ktorý zhromažďuje dôkazy na základe Vášho oznámenia. Vy si v trestnom konaní môžete v tzv. adhéznom konaní uplatniť škodu, ktorá Vám vznikla v príčinnej súvislosti s konaním obchodného zástupcu.