Ide o nebezpečné vyhrážanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ide o nebezpečné vyhrážanie?

P. Santo, očakávam, že vyrovnanie za poslednú výplatu bude minimálne 70€. Som veľmi dobre informovaný o tom, ako funguje váš systém, robím to kvôli synovi, nie kvôli sebe. Po podaní výpovedi mám možnosť do dvoch mesiacov podať sťažnosť na Inšpektorát práce. Mám vyfotené situácie, kde podľa mňa hrubo porušujete zákonník práce, preto dúfam, že sa naša situácia vyrieši a nájdeme spoločný pokoj. Ďakujem za pochopenie. Moja otázka znie: Môže byť toto použité ako dôkaz vyhrážania sa? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ide o nebezpečné vyhrážanie?

Dobrý deň

z tohto textu sa nedá veľmi dobre určiť skutkový stav veci. Podľa všetkého pán, ktorý to píše, dostal od Vás výpoveď. Trestný zákon pozná trestný čin nebezpečného vyhrážania (§ 360 TZ), avšak musia tu byť naplnené znaky skutkovej podstaty. Objektívnou stránkou tohto trestného činu je vyhrážanie sa smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou, ktoré je spôsobilé vzbudiť dôvodnú obavu. Je potrebné zhodnotiť závažnosť danej vyhrážky, pretože arogantné, vulgárne alebo agresívne prejavy sú väčšinou kvalifikované iba ako priestupky. Ako dôkaz v trestnom konaní môžte použiť aj listinné a vecné dôkazy, ktoré svojim obsahom dokazujú, alebo vyvracajú skutočnosť vzťahujúcu sa na objasňovaný skutok, na obvineného alebo iné osoby, ktoré majú k veci vzťah. Teda je možné podať trestné oznámenie, avšak ďalší priebeh zavisí od skutočností konkrétneho prípadu.