Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Banská Bystrica

Otázka: Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva?

Dobrý deň, môj manžel má z predchádzajúceho vzťahu dve deti, ktorým prenechal dom ich mame a aj oni majú svoj vlastný byt. Zatiaľ nemáme vlastné deti, no chcela by som sa opýtať, či je možné ich neskôr nejakým spôsobom vylúčiť z dedičstva. Teda, či je možné to urobiť napríklad prepisom majetku alebo darovacou zmluvou. S manželom máme spoločný byt a plánujeme mať vlastné deti. Chcela by som, aby tento byt a ďalšie veci, ktoré nadobudieme počas nášho manželstva, pri dedení patrili výlučne mne a našim budúcim deťom. Ďakujem.

Odpoveď: Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva?

Dobrý deň

vylúčenie detí z dedičstva je možné len vydedením a to len z dôvodov, ktoré sú uvedené v Občianskom zákonníku §469a:

 

"1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, 

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, 

d) trvalo vedie neusporiadaný život.

 

 2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2. 3) 

 

Onáležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia. Pokiaľ nechcete, aby dedili manželove deti, majetok prepíšte na Vaše spoločné deti.

Trápi vás "Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva? (Dedičské právo)

Dobrý deň, chceli by sme darovať náš dom našej dospelé dcére zo spoločného manželstva. Môj manžel má ďalšie dve deti zo svojho prvého manželstva. Je otázne, či je darovacia zmluva napadnuteľná po manželovej smrti? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 26.05.2021)

Dobrý deň,
z otázky predpokladáme, že dom je v bezpodielovom spoluvlastníctve Vás ako manželov a máte jedno spoločné dieťa, pričom manžel má ešte dve deti z predchádzajúceho manželstva.

Vy ako manželia môžete so svojim majetkom za svojho života nakladať podľa svojho uváženia. Ak ste sa rozhodli dom darovať jedinej spoločnej dcére, môžete tak urobiť. Deti z predchádzajúceho manželstva si za Vášho života nemôžu robiť žiadny právny nárok na to, aby ste dom darovali aj im, alebo výlučne darovali len deťom z prvého manželstva. Nárok na dedenie vzniká až úmrtím, nie za života budúceho poručiteľa.

Právne napadnutie darovacej zmluvy nie je prakticky možné, ak zmluva bede spĺňať zákonom stanovené náležisti v zymsle ust. §  628 a nasl. Obč. zákonníka. Nezabudnite na zriadenie vecného bremna vo Váš prospech ako rodičov - právo doživotného užívania a bývania v dome.

Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva? (Dedičské právo)

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ako je to s dedením majetkov, ak otec má niekoľko detí ešte pred manželským vzťahom. U všetkých detí je riadne zapísaný v rodnom liste ako otec a platil aj výživné. Následne svoj majetok prepísal na svoju doterajšiu manželku. Môžu byť jeho deti nejako obmedzené a vylúčené z jeho dedenia? Ďakujem.

Odpoveď: Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 04.06.2020)

Dobrý deň,
o spôsobe nakladania so svojím majetkom rozhoduje počas svojho života na základe slobodnej vôle vlastník veci. Ak nejaké veci, ktoré by v budúcnosti mohli patriť do dedičstva, previedol na iné osoby, nakladal s nimi v súlade s právnym poriadkom, po prevode už nebudú veci patriť do dedičstva.

Predmetom dedičstva je totiž iba majetok, ktorý vlastní poručiteľ v čase svojej smrti. Tzn. že ak previedol napríklad nehnuteľnosť na svoju terajšiu manželku, de facto vylúčil z dedenia svoje deti, avšak zákonným spôsobom. Jeho deti by mohli vylúčenie z dedičstva napadnúť iba v prípade, že by tak ich otec spravil v závete.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Je možné vylúčiť manželove deti z dedičstva?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.