Hlásenie prechodného pobytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Nitra

Otázka: Hlásenie prechodného pobytu

Dobrý deň, je možné ohlásiť prechodný pobyt len na mesto, podobne ako je to pri trvalom pobyte? Ak áno, dá sa prihlásiť auto na prechodný pobyt? Pýtam sa, lebo môj kamarát z Ukrajiny mi povedal, že má už vybavené evidenčné číslo vozidla na prechodný pobyt.

Odpoveď: Hlásenie prechodného pobytu

Dobrý deň. Hlásenie prechodného pobytu má predovšetkým evidenčné účely. Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.

Prechodný pobyt je potrebné hlásiť vo vzťahu k určitej budove, tzn. je potrebné hlásiť ho adresou, nie EVČ vozidla. Prechodný pobyt, rovnako ako trvalý, sa hlási v tzv. ohlasovni, pričom ohlasovňou je obec alebo mesto (príp. mestská časť ak ide o Bratislavu alebo Košice).