Dĺžka trvania rozvodu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Dĺžka trvania rozvodu

Dobrý deň. Mám 54 rokov a momentálne prebieha moje rozvodové konanie, ktoré už trvá tri roky. Súdiť sa musíme aj o deti. Rozvod som iniciovala ja, pretože to s mojím manželom už nebolo možné vydržať. Neustále mi dával pocítiť, aká som neschopná a neužitočná. Momentálne žiada striedavú starostlivosť o deti. Cítim, ako by som v rozvodu ťahala za kratší koniec, pretože môj manžel má právnické vzdelanie a vie, ako na to. Psychicky som na dne a súdne konanie mi len pritláča. Veľmi ma trápi dlhé trvanie rozvodu, už by som chcela mať všetko za sebou. Nechcem však prísť o deti. Je možné s tým niečo urobiť?

Odpoveď: Dĺžka trvania rozvodu

Dobrý deň.

Trvanie rozvodu 3 roky je skutočne dlhá doba. Obyčajne trvá rozvod približne 3 mesiace. Pokiaľ sa však súdite o deti, to môže negatívne pôsobiť na dlžku trvania rozvodu, najmä ak sa v konaní vypracúva znalecký posudok. Avšak pokiaľ toto konanie prebieha príliš dlhý čas a súd v ňom nezohľadňuje Vašu psychickú kondíciu, môžete sa, za splnenie zákonných podmienok, obrátiť na Ústavný súd SR a žiadať nemajetkovú ujmu. Pri tomto postupe Vám však odporúčam aby ste takýto krok prekonzultovali s odborníkom.

S poukazom na nález Ústavného súdu SR sp. zn. ÚS 58/02 by ste mohli byť v tomto konaní úspešná. Ústavný súd SR prikáže súdu konať a tak skrátiť dĺžku trvania rozvodu.

V konkrétnych okolnostiach prípadu Ústavný súd Slovenskej republiky nemajetkovú ujmu sťažovateľky vidí v jej pretrvávajúcom pocite neistoty vyplývajúcej zo situácie, keď s manželom dlhodobo nežije v spoločnej domácnosti a keď v súvislosti s jej návrhom na rozvod manželstva nie sú právne riešené otázky jej osobného statusu, ktoré dokonca vyžadujú osobitnú rýchlosť konania. Ústavný súd Slovenskej republiky vidí nemajetkovú ujmu aj v pocitoch márnosti a nespravodlivosti sprevádzajúcich porušovanie základného práva sťažovateľky na konanie súdu bez zbytočných prieťahy.