Doklad o predkupnom práve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Doklad o predkupnom práve

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je potrebné mať pri prevode časti podielu nehnuteľnosti na inú osobu nejaký doklad od člena rodiny o predkupnom práve. Konkrétne ma zaujíma situácia, keď sa tento člen rodiny nechce vyjadriť, či si uplatňuje predkupné právo, resp. nemá záujem odkúpiť časť pozemku. S predajom, resp. prevodom nehnuteľnosti na inú osobu súhlasia dvaja spoluvlastníci a tretí mlčí. Taktiež treť osooba, spoluvlastník, bol vyrozumený telefonicky aj písomne, pričom mal určitú dobu na to, aby náš podiel odkúpil a aby sa vyjadril. Znamená to, že v tomto prípade mu predkupné právo zaniká, ak sa napríklad nevyjadrí do 10 dní, ak bol takto informovaný? Máme tiež záhradu. Druhá spoluvlastníčka predala svoj podiel bez toho, že by mala nejaký doklad alebo potvrdenie o súhlase s prevodom na inú osobu. Na katastri som sa potom len dozvedel, že svoj podiel predala a nemala žiadny písomný doklad o tom, že svoj podiel môže previesť na inú osobu. Stačil jej len dôkaz o tom, že nás ústne informovala? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Doklad o predkupnom práve

Dobrý deň, aby ste boli úplne chránený, že ste neporušili predkupné právo spoluvlastníka, najlepšie je poslať doporučený list, s tým, že ak do 60 dní nedostanete odpoveď, znamená to, že sa vzdáva predkupného práva a podiel môžete predať inej osobe. V prípade, že si list ani neprevezme budete mať doklad z pošty, že list si neprevzal, resp. odmietal prevziať. V iných prípadoch stačí aj ústny súhlas, ale samozrejme stále je lepšie mať písomne potvrdenie od spoluvlastníka, že mu spoluvlastnícky podiel bol ponúknutý na odkúpenie, on ho odkúpiť nechce a súhlasí s predajom 3 osobe.