Dohoda o podielovom spoluvlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Dohoda o podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň prajem. Súrodenci a ja sme si svojpomocne postavili nehnuteľnosť, ale je zaevidovaná len na jedného z nás. Pôvodná dohoda bola, že po dokončení stavby bude nehnuteľnosť spoločná, avšak môj brat odmieta, aby bola oficiálne zapísaná na všetkých nás. Rád by som sa spýtal, či je v súčasnosti táto stavba spoločná, alebo náleží len jemu?

Odpoveď: Dohoda o podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň, s poukazom na rozhodnutie R 16/1983 treba prijať záver, že takáto dohoda uzavretá medzi stavebníkmi pri začatí stavby má právnu relevanciu. Podľa tohto rozhodnutia:

Pre posúdenie vzniku podielového spoluvlastníctva k domu alebo inej stavbe postavenej spoločnou činnosťou viacerých osôb je rozhodujúca dohoda uzavretá medzi nimi o založení spoluvlastníckych vzťahov. Táto dohoda nemusí byť písomná. Nie je ani potrebné, aby sa v nej účastníci vopred dohodli o veľkosti spoluvlastníckych podielov pred dokončením stavby.

Z obsahu dohody musí však byť zrejmé, že účastníci chceli založiť podielové spoluvlastníctvo k stavbe napr. s tým, že veľkosť podielov bude závisieť od miery pričinenia sa jednotlivých účastníkov dohody na postavení stavby. Ak podiely spoluvlastníkov neboli dohodnuté inak, sú rovnaké (§ 137 ods.2 OZ).

Nehnuteľnosť tada bude patriť do podielového spoluvlastníctva.