POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

DNA test v konaní o určenie / zapretie otcovstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: DNA test v konaní o určenie / zapretie otcovstva

Dobrý deň, chcel by som sa pred súdom zaprieť otcovstva dieťaťa. Je možné to urobiť aj na základe DNA testu? Celé konanie je založené na tvrdení, že citujem: "Bol som s matkou dieťaťa sexuálne zúčastnený v čase, odkedy do narodenia dieťaťa neprešlo menej ako 180 a viac ako 300 dní".

Odpoveď: DNA test v konaní o určenie / zapretie otcovstva

Dobrý deň. Pokiaľ sa na základe DNA testu, ktorý vykoná sudom ustanovený znalec, preukáže, že nie ste otcom dieťaťa, v súdnom konaní budete úspešný. Uvedenému nasvedčuje aj rozsudok NS ČR sp. zn. 21 Cdo 693/2010, podľa ktorého:

Závažnou okolnosťou, ktorá je spôsobilá (sama osebe) vylúčiť otcovstvo muža, ktorý súložil s matkou dieťaťa v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej než 180 a viac než 300 dní, je nepochabne test DNA, ak z analýzy alel v genotypoch a ich opakovaní v DNA vyplýva, že žalovaný muž nemá všetky spoločné „otcovské“ genetické znaky. Pretože na vykonanie testu DNA treba odborné znalosti, na jeho vykonanie súd ustanoví znalca. V prípade, ak sa nezistia (nepreukážu) závažné okolnosti, súd nemôže prijať záver o vylúčení otcovstva muža, ak sa zistilo (preukázalo), že súložil s matkou dieťaťa v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej než 180 a viac než 300 dní, aj keby ich v konaní žalovaný muž nenamietal.

Znalecký posudok o teste DNA vykonaný v konaní o určenie otcovstva súd hodnotí (obdobne ako ostatné znalecké posudky) ako každý iný dôkaz. To predpokladá, že znalecký posudok obsahuje (okrem iného) opis postupu pri odbere a spracovaní vzoriek biologického materiálu skúmaných osôb, opis toho, z akých zistení znalec vychádzal a ako k nim dospel, a podanie odborného záveru.