Dedičstvo, podmienky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedičstvo, podmienky

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o dedičstve. Rodičia vlastnili byt, môj otec zomrel a my sme traja súrodenci. Mame automaticky prináleží polovica bytu, ktorú vlastní. Čo sa týka druhej polovice (po otcovi), ako to je v prípade dedenia? Dedia všetci rovnakým dielom, či mama dedí polovicu a tá zvyšná štvrtina je rozdelená medzi súrodencov? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičstvo, podmienky

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že ak váš otec zomrel, v dedičskom konaní v súlade s ust. Civilného mimosporového poriadku sa najprv vyporiada bezdpodielové spoluvlastníctvo manželov.

Ak byt bol v bezpodielovom spoluvlastníctva manželov, mame titulom vyporiadania BSM pripadne jedna polovica bytu. Druhá polovica bytu bude predmetom dedenia. Vy ako 3 súrodenci a mama nadobudnete z tejto polovice po otcovi po 1/4 z 1/2 bytu.

V dedičskom konaní sa ako dedičia môžete dohodnúť aj na inom vyporiadaní bytu, avšak bude potrebný súhlas všetkých dedičov /napr. podiel ny byte nadobudne napr., jeden súrodenc a ostatných dedičov, vrátane matky, vyplatí v eurách/.