Máte
otázku?

Dedenie zo závetu na vnučku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie zo závetu na vnučku

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či prostredníctvom závetu môžem odkázať časť svojej nehnuteľnosti svojej vnúčke, aj keď dedičkou môjho majetku bude moja dcéra. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie zo závetu na vnučku

Dobrý deň, pokiaľ chcete, aby po Vás dedila vnučka, potom samotný závet stačí nebude, pretože Vaša dcéra je neopomenuteľný dedič. A podľa zákona musí dostať minimálne polovicu toho, čo by jej patrilo, ak by nebol závet.

Závet by bol teda v tejto časti neplatný. Museli by ste dcéru vydediť Vydedenie je možné iba zo zákonných dôvodov, najčastejšie používaným je, že dieťa neprejavuje o poručiteľa skutočný záujem, aký by prejavovať mala.

Ďalšia možnosť je, že ešte pred smrťou prevediete majetok na vnučku a zriadite si v nehnuteľnosti vecné bremeno dožitia.

Trápi vás "Dedenie zo závetu na vnučku" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Dedenie zo závetu na vnučku (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosila by som Vás o radu, akým spôsobom by som mala previesť môj zdedený majetok (dom zo 60. rokov so záhradou) po rodičoch na moju vnučku. S manželom prejavili o dom záujem, ale ja neviem, akým spôsobom to urobiť tak, aby v tom nefiguroval jej manžel, o ktorom mám pochybnosti, či je spoľahlivý a či by som mu mala zveriť svoj majetok. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie zo závetu na vnučku

(odpoveď odoslaná: 17.06.2024)

Dobrý deň,

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete previesť váš majetok na vnučku, pričom zabezpečíte, aby v tom nefiguroval jej manžel. Najjednoduchším spôsobom je darovanie alebo odkázanie majetku prostredníctvom závetu. 

1. Darovacia zmluva: Môžete sa rozhodnúť darovať majetok priamo vnučke. Darovaciu zmluvu môžete uzavrieť tak, aby bol majetok výlučne jej osobným vlastníctvom. To znamená, že nebude súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ak sa v zmluve výslovne uvedie, že ide o osobný majetok vnučky.

2. Závet: Môžete spísať závet, v ktorom určíte, že dom a záhradu zanechávate vnučke ako jej osobný majetok. Opäť, v závete jasne uvediete, že tento majetok pripadne vnučke, a teda nepôjde do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Je dôležité správne formulovať tieto dokumenty, a preto odporúčam, aby ste sa poradili s advokátom, ktorý vám pomôže s prípravou alebo overením zmlúv. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie zo závetu na vnučku" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.