Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie neplnoletej

Online právna poradňa
Oblasť práva: Banská Bystrica

Otázka: Dedenie neplnoletej

Dobrý deň, v auguste mi zomrela dcéra, bývala v našom byte aj s dcérou. Po jej smrti je zákonný zástupca vnučky jej otec (dcéra bola rozvedená a exmanžel je cudzinec). Na účte mala nejakú sumu a tú zdedila vnučka (12-ročná), ale peniazmi disponuje zákonný zástupca (otec) až do dovŕšenia 18. roku. Ako mám istotu, že peniaze neminie a dostane ich vnučka? A to sa týka aj bytu, ak by ho po našej smrti zdedila vnučka (sme dôchodcovia), aby peniaze nedostali do jeho rúk, nakoľko na vnučku neplatil ani výživné 5 rokov. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie neplnoletej

Dobrý deň,

vašu situáciu chápem ako citlivú a je dôležité mať istotu ohľadom majetkovej správy maloletého. Zákonný zástupca nemôže svojvoľne nakladať s majetkom maloletého, ak to presahuje bežné veci. Na takéto úkony je potrebný súhlas súdu, čo poskytuje určitú ochranu.

Pokiaľ ide o dedičstvo bytu, po vašej smrti by mohla vnučka dediť váš podiel.

Otec dieťaťa ten majetok len tak ľahko nepredá, vyžaduje sa súhlas súdu ak sú deti maloleté. Akonáhle bude dospelá, jeho dispozičné právo zaniká.