Dobrý deň,
v prípade darovania peňazí vašej dcére, odporúčam postupovať nasledujúcim spôsobom. Darovacia zmluva nemusí byť uzavretá pred prevodom peňazí; je možné peniaze poslať vopred a zmluvu podpísať neskôr, napríklad v marci, keď navštívia Slovensko. Overenie podpisov u notára nie je povinné, ale odporučam to urobiť pre prípadne budúce spory.
Pokiaľ ide o čestné prehlásenie, môže byť použité ako podporný dokument, ale neslúži ako náhrada formálnej darovacej zmluvy. Takéto prehlásenie by malo obsahovať overené podpisy.
Čo sa týka rozvodu, dar od rodičov by sa nepovažoval za súčasť bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Odporúčam, aby ste k prevodu v banke pridali poznámku, že ide o dar výlučne pre vašu dcéru: "dar pre dcéru xy".
Do darovacej zmluvy môžete dať potom aj účel, napríklad, že chce peniaze použiť na rekonštrukciu spoločného domu. Nie je dôležité len to, ze dostala dar ale aj to, ze sa použil na spoločné účely v BSM.