Ked vás váš sused privádza do zúfastva a vy neviete ako dalej

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Ked vás váš sused privádza do zúfastva a vy neviete ako dalej

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o právne poradenstvo. Mám problém so susedkou. Pokiaľ žil jej manžel, všetko bolo v absolútnom poriadku a ako susedia sme si dobre rozumeli a navzájom sme si pomáhali. Avšak odkedy je sused mŕtvy, jeho manželka nás neustále obťažuje. Neprestajne nás zapodievá na obecný úrad. Najprv jej vadila strecha na našej garáži, potom orech, kvôli ktorému údajne nemá na záhrade dostatok slnka. My sme ich západní susedia, oni majú pozemok vedľa nášho rodinného domu, ktorý slúži ako záhrada pre pestovanie zeleniny a na ktorom majú postavenú drevenú budku. Neustále od nás požadujú odstránenie garáže, hoci sme v roku 1976 riadne získali stavebné povolenie. Trvajú na tom, aby sme zrezali orech, ktorý je úplne zdravý a každoročne krásne rodí. Aby sme susedku upokojili, súhlasili sme s tým, že na garáži zamurujeme okná. Tvrdenie, že ju cez ne sledujeme, a že na garáži máme odpočúvacie zariadenie, kde ju celý deň odpočúvame, je absurdné. Neustále nás uráža a najmä našu 11-ročnú dcéru, ktorú opľúva, keď ju náhodou stretne. Už neviem, ako ďalej. Náš dom tu stojí už od roku 1968, zatiaľ čo oni tu majú záhradu bez rodinného domu len pár rokov. Prosím, poraďte, či na takéto konanie má susedka právo a či môže od nás požadovať takéto veci len na základe toho, že jej zo západnej strany poobede svieti málo slnka. Ďakujem.

Odpoveď: Ked vás váš sused privádza do zúfastva a vy neviete ako dalej

Dobrý deň, podľa ustanovenia § 127 Občianskeho zákonníka sa musí každý vlastník veci (nehnuteľnosti) zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. V druhej vete ustanovenia § 127 OZ sú demonštratívnym spôsobom vymenované konania, ktorých sa má vlastník veci zdržať. Medzi nimi je uvedené aj tienenie. Na posúdenie Vášho prípadu je však potrebné zohľadniť, či tienenie orechom a garážou je nad mieru primeranú pomerom (tiež je potrebné obhliadka miesta). Taktiež je potrebné zohľadniť, že Vaša garáž i orech tam už dávno stoja, pričom keď oni pozemok kupovali museli o nich vedieť. Vaša susedka má právo podať na súd návrh na to, aby ste sa zdržali konania, ktorým ju nad mieru primeranú pomerom obťažujete vo výkone jej práv. V súdnom konaní by musela Vaša susedka preukázať, že jej nad mieru primeranú pomerom tienite. V súdnom konaní by bolo vo Váš prospech, že jej tienenie nevadilo kým žil jej manžel, až teraz jej to začalo vadiť. Vzhľadom na jej správanie však treba uviesť, že takéto problémy môže riešiť súdnou cestou, avšak nie spôsobom ako to rieši ona (opľúvanie, neustále "vláčenie" na OÚ).