Čo je primeraná náhrada?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo,

Otázka: Čo je primeraná náhrada?

Dobrý deň, dočítal som sa, že v prípade vyporiadania spoluvlastníctva je možné prisúdiť vec jednému zo spoluvlastníkov za primeranú náhradu. Nerozumiem však, čo presne predstavuje primeraná náhrada. Mohli by ste mi to, prosím Vás, vysvetliť? Plánujem totiž podať návrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva a postupne sa informujem. Ďakujem.

Odpoveď: Čo je primeraná náhrada?

Dobrý deň, pokiaľ ide o Vašu otázku, čo je primeraná náhrada v Občianskom zákonníku, konrétne v § 142 ods.1 tretej vete je uvedené: "Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom."

Podľa výroku v rozhodnutí súdu R 43/1997 jepri vyporiadaní zrušeného podielového spoluvlastníctva primeranou náhradou, príslušný podiel všeobcnej ceny.

Ide o značne abstraktný pojem, ktorý v zmysle platnej judikatúry predstavuje istý hodnotový ekvivalent vyjadriteľný v peniazoch, ktorý umožňuje obstaranie podobnej veci, akú predstavoval podiel prikázaný inému spopluvlastníkovi. Vplyv na cenu má nie len samotná vec, ale aj ponuka a dopyt po takejto veci na danom mieste a v danom čase.