Pozbavenie/obmedzenie spôsobilosti na právne úkony

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Pozbavenie/obmedzenie spôsobilosti na právne úkony

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môže byť Alzheimerova choroba - stredne ťažký stupeň, dôvodom na zbavenie svojprávnosti postihnutej osoby. Ďakujem.

Odpoveď: Pozbavenie/obmedzenie spôsobilosti na právne úkony

Dobrý deň. Mám za to, že u osoby postihnutej Alzheimeroovu chorobou (stredne ťažký stupeň) môžu byť splnené podmienky na pozbavenie, resp. obmedzenie spôsobilosti na právne úkony. V tomto smere je však nutné dodať, že najnovšie tendencie smerujú k vylúčeniu aplikácie inštitútu úplného pozbavenia spôsobilosti na právne úkony, nakoľko ide o výrazný zásah do osobnej integrity človeka. Preferovať by sa preto mal skôr inštitút obmedzenia spôsobilosti na právne úkony.