Dobrý deň,
vaša otázka je veľmi praktická a týka sa ochrany spoločného majetku v manželstve pri podnikaní jedného z manželov. Z ust. Obč. zákonníka platí, že počas trvania manželstva vzniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), do ktorého spadá väčšina majetku nadobudnutého počas manželstva, vrátane príjmov z podnikania, ale aj záväzkov, ktoré vzniknú počas manželstva.
Ak váš manžel začne podnikať a na podnikanie si vezme pôžičku, záväzok z tejto pôžičky môže v určitých prípadoch zasiahnuť aj spoločný majetok, ak by došlo k nesplácaniu dlhu. Preto je rozumné uvažovať o ochrane majetku, najmä ak chcete zabezpečiť deti.
Odporúčam tieto kroky:
1. Zúženie alebo zrušenie BSM – Môžete notárskou zápisnicou uzavrieť dohodu o zúžení alebo zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov podľa § 143a Občianskeho zákonníka. Takáto dohoda môže byť uzavretá pred začiatkom podnikania alebo aj počas neho. V prípade zúženia BSM sa do spoločného majetku nezahrnie majetok nadobudnutý z podnikania, resp. môžete presne určiť, čo do BSM patrí a čo nie. Pri zrušení BSM sa spoločný majetok rozdelí a každý z manželov hospodári so svojím majetkom samostatne.
2. Zápis do obchodného registra – Ak bude manžel podnikať ako fyzická osoba (živnostník), potom vy ako manželka môžete podať návrh na súd o zrušenie BSM v zymsle ust. § 148a/ Obč. zákonníka, ktorý návrh však mpúžete podať až po získaní živn. orpávnenia manželom. Ak by si manžel založil spoločnosť s ručením obmedzeným, potom zrušenie BSM počas trvaia manželstva nie je právne možné.
Citujeme ust. § 148a/ ods. 2 Obč. zákonníka :
"Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich."
Riziká: Ak by ste neurobili žiadne opatrenia, v prípade nesplácania podnikateľských dlhov môže dôjsť k exekúcii aj na spoločný majetok, teda majetok patriaci do BSM. Dohody o zúžení alebo zrušení BSM musia byť spísané u notára v zmysle ust. § Obč. zákonníka a odporúčam ich zapísať aj do príslušných registrov (napr. list vlastníctva pri nehnuteľnostiach).
Odporúčam kontaktovať notára alebo advokáta, ktorý vám pripraví konkrétne návrhy a doklady. Ak by ste mali záujem o právne zastupovanie alebo vypracovanie konkrétnych dokumentov, môžete sa na mňa obrátiť.
Pre viac právnych typov nás môžete sledovať aj na FB, kde nájdete množstvo zaujímavých právnych informácií, ktoré prináša život.