Bude zohľadnený dar jednému dedičovi pri dedičskom konaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Bude zohľadnený dar jednému dedičovi pri dedičskom konaní

Dobrý deň, môj bezdetný a slobodný brat zomrel a pred svojou smrťou daroval sestre svoj podiel, ktorý predstavuje polovicu (1/2) rodinného domu. Bude hodnota tohto daru zohľadnená pri dedičskom konaní? My súrodenci sme zostali traja.

Odpoveď: Bude zohľadnený dar jednému dedičovi pri dedičskom konaní

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že ak brat daroval svoj podiel na nehnuteľnosti svojej sestre, predmetný podiel nebude predmetom dedenia po bratovi a obdarovaná sestra nie je povinná vyplatiť svojich ostatných súrodencov.

V prípade, že predmetom dedenia po bratovi bude nejaký majetok, potom darovaný podiel na dome vašej sestre bude započítaný na jej dedičský podiel a o toľko bude menej dediť, resp. už nezdedí nič, lebo darovaným podielom na rodinnom dome bude jej dedičský podiel vyčerpaný, pričom platí ust. § 484 Občianskeho zákonníka :

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."

Ak predmetom dedenia nebude žiadny majetok, resp. len nepatrný, potom dedičské konanie bude zastavené a nepatrný majetok bude vydaný osobe, ktorá obstarala pohreb poručiteľa. Nepatrným majetkom je hodnota cca 1000 eur.