Ako spísať čestné prehlásenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Ako spísať čestné prehlásenie

Dobrý deň, mám problém, ktorý neviem sama vyriešiť. Môj manžel má dlhy, ktoré si načerpal v bankovej aj nebankovej spoločnosti. Potrebovala by som radu, ako zostaviť čestné prehlásenie, aby som v prípade rozvodu alebo smrti neostala platiteľom všetkých jeho dlhov. Môžete mi poradiť, ako to správne napísať a ako postupovať s týmto čestným prehlásením u notára? Ďakujem.

Odpoveď: Ako spísať čestné prehlásenie

Dobrý deň, vo svojej otázke ste neuviedli podstatné skutočnosti týkajúce sa dlhov Vášho manžela. Je potrebné rozlišovať dlhy Vášho manžela (na zmluvách je uvedený ako dlžník iba on), ktoré vznikli za trvania manželstva a dlhy Vás oboch (na zmluvách ste uvedení obaja ako dlžníci). V prvom prípade sú tieto dlhy výlučne dlhmi Vášho manžela. Po rozvode od Vás nemôže nikto požadovať, aby ste jeho dlh splácali ďalej Vy. Jediné čo sa môže týkať pri týchto jeho dlhoch aj Vás je to, že v rámci vymáhania takého dlhu (ktorý vznikol za trvania manželstva jednému z manželov) je možné siahnuť aj na majetok patriaci do BSM. Ak by došlo k rozvodu Vášho manželstva, odporúčam Vám čo najskôr uzatvoriť s ním dohodu o vyporiadaní BSM. Čestným vyhlásením nie je možné zbaviť sa tejto zákonnej úpravy (ustanovenia § 147 ods. 1 Občianskeho zákonníka). V prípade, že na úverových zmluvách alebo zmluvách o pôžičke ste uvedení obaja ako dlžníci, tak v tomto prípade vystupujete ako spoludlžníci. V tomto prípade nie je možné napísať žiadne čestné vyhlásenie týkajúce sa Vášho dlhu. Ak uhradíte veriteľovi viac než ste podľa Vášho podielu na dlhu mali (t.j. viac ako 1/2) môžete túto sumu následne vymáhať od Vášho manžela.