Podotázka: Ako sa ospravedlniť súdu pre neprítomnosť na pojednávaní?
(Procesné právo (civilné))
Dobrý deň,
ak potrebujete napísať oznámenie o neprítomnosti na súde v deň pojednávania z dôvodu pracovnej cesty do zahraničia, mali by ste postupovať nasledovne:
1. Začnite list vhodnou oslovcou, napríklad "Vážený pán sudca" alebo "Vážená pani sudkyňa".
2. Uveďte vaše plné meno, kontakt a odkaz na prípad, o ktorom je pojednávanie (napríklad číslo spisu).
3. Stručne a jasne vysvetlite dôvod vašej neprítomnosti, pričom zmieňte časový rozsah pracovnej cesty.
4. Požiadajte o presunutie termínu pojednávania na iný deň, ktorý vám bude vyhovovať.
5. Priviťe svoju žiadosť podpornými dokumentmi, napríklad potvrdením o pracovnej ceste od zamestnávateľa alebo letenkami.
6. Vyjadrite svoju vďaku za pochopenie a ochotu súdu k prispôsobeniu sa vašej situácii.
7. Ukončite list formálnym pozdravom, ako "S úctou" alebo "S pozdravom", a podpíšte sa.
Nezabudnite poslať oznámenie v dostatočnom predstihu, aby súd mal možnosť reagovať a prípadne naplánovať iný termín pojednávania.
Odpoveď: Ako sa ospravedlniť súdu pre neprítomnosť na pojednávaní?
(odpoveď odoslaná: 22.02.2024)
Dobrý deň,
v zmysle § 183 Civilného sporového poriadku platí, že pojednávanie sa môže odročiť len z dôležitých dôvodov. Tieto dôležité dôvody však nepostačuje len oznámiť, je potrebné, aby ste v oznámení uviedli aj obšírnejšie dôvody prečo sa predmetného pojednávania nemôžete zúčastniť (napr. preukázaním zamestnávateľa, že pracovná cesta neznesie odklady, za akým účelom ju podnikáte, a kedy ste sa o termíne pracovnej cesty dozvedel - malo by to byť už predtým, ako Vám bol vytýčený termín pojednávania). V žiadosti nezabudnite súdu uviesť aj Vaše telefónne číslo alebo e-mail, na ktorý Vás budú môcť upovedomiť o spôsobe vybavenia Vášho návrhu na odročenie pojednávania. V opačnom prípade by mohol súd Vašu žiadosť o odročenie pojednávania zamietnuť a rozhodnúť aj vo Vašej neprítomnosti.