Odpoveď: Ako sa dostať ku svojim výplatám?
Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.
Odpoveď na Vašu otázku rozdelím do dvoch rovín, a to roviny súkromnoprávnej a trestnoprávnej.
Súkromnoprávna rovina
Podľa ustanovenia § 118 Zákonníka práce
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.
(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Splatnosť mzdy je upravená v § 129 Zákonníka práce
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
Ak Vám zamestnávateľ dlhuje mzdu za 4 mesiace a stravné lístky za 10 mesiacov, porušuje tým zákon a môžete sa svojho práva domáhať na súde. Ak Vám zamestnávateľ dal výpoveď, pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby. Zánik pracovného pomeru vzniká zamestnávateľovi vyplatiť Vám mzdu za podmienok ustanovených v § 129 ods. 3 Zákonníka práce.
Trestnoprávna rovina
Konanie zamestnávateľa by mohlo v prípade naplnenia všetkých znakov skutkovej podstaty trestného činu byť považované aj za trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 Trestného zákona
§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného
(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
Zamestnávateľ by sa však mohol zbaviť trestnosti svojho konania, ak by splnil podmienku uvedenú v § 86 ods.1 písm. c) Trestného zákona, a teda ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a zamestnávateľ svoju povinnosť dodatočne splnil najneskôr do 60 dní od dokonania trestného činu. Týmto ustanovením zákonodarca sledoval najmä to, že prvoradé je vyplatenie mzdy zamestnancovi, ako potrestanie páchateľa. Prejavuje sa tu zvýšená ochrana zamestnanca.
K tomu si dovoľujem uviesť aj právny názor Krajského súdu v Bratislave, ktorý vysvetľuje, ako treba chápať a posudzovať kedy sú prostriedky, ktorí mali byť vyplatené zamestnancovi nevyhnutné na zabezpečenie činnosti zamestnávateľa:
"I. Zo znenia formálnych znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Tr. zák. je zrejmé, že trestným činom nie je len samotná skutočnosť, že zamestnávateľ nevyplatí svojmu zamestnancovi v deň ich splatnosti mzdu, či odstupné na ktorých vyplatenie mal zamestnanec nárok. To platí bezpodmienečne v prípadoch, v ktorých zamestnávateľ nemá finančné prostriedky na ich výplatu, nakoľko v takýchto prípadoch objektívne nie je schopný uspokojiť mzdové nároky zamestnanca. Pokiaľ zamestnávateľ disponuje dostatočným objemom finančných prostriedkov v deň splatnosti mzdy, či odstupného, tak jeho trestná zodpovednosť za ich nevyplatenie zamestnancovi je podmienená tým, že tieto finančné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti. V takýchto prípadoch možno trestnú zodpovednosť zamestnávateľa vyvodzovať len v prípade, ak táto podmienka nenastane. Uvedené vyplýva z toho, že znakom základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného je aj znak týkajúci sa okolnosti, že zamestnávateľ peňažné prostriedky „nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie (svojej) činnosti“. Tak ako každý znak základnej skutkovej podstaty žalovaného trestného činu, aj tento znak musí vyplynúť z vykonaného dokazovania nepochybne.
II. Pokiaľ prokurátor ako aj poškodený počas trestného konania namietali, že spoločnosť disponovala v čase splatnosti mzdy a odstupného peňažnými prostriedkami na ich výplatu, pretože 22 zamestnancom vyplatila mzdu, tak je potrebné zopakovať, že existencia finančných prostriedkov v čase splatnosti mzdy nezakladá trestnoprávnu zodpovednosť za spáchanie trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Tá je totiž podmienená a nastupuje len alebo až v prípade, ak nedošlo k výplate mzdy zamestnancovi hoci zamestnávateľ finančné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti. Skutočnosť, že zamestnávateľ vyplatí mzdu 22 zamestnancom, ktorí sú s ním v pracovnom pomere možno označiť za nevyhnutné použitie finančných prostriedkov spoločnosti na chod spoločnosti. Z čisto ekonomického hľadiska obchodnej spoločnosti totiž spoločnosť pracovnú činnosť svojich zamestnancov nevyhnutne potrebuje na svoju ďalšiu činnosť. Práve preto, v prípade nedostatku disponibilných zdrojov, selektuje svoje výdavky s tým, že nevypláca tie, ktoré „môžu počkať“, teda napríklad aj mzdové nároky svojich bývalých zamestnancov. Ide celkom určite o konanie protiprávne, avšak nie je, samo osebe, konaním trestným, pretože skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného obsahuje aj znak spočívajúci v tom, že zamestnávateľ peňažné prostriedky nevyhnutne nepotrebuje na zabezpečenie svojej činnosti.
III. Pokiaľ ide, vo všeobecnosti, o problematiku týkajúcu sa toho, kedy zamestnávateľ „nevyhnutne nepotrebuje peňažné prostriedky na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou“, tak je potrebné uviesť, že je spravidla náročné posúdiť, či zamestnávateľ skutočne „nevyhnutne potreboval“ peňažné prostriedky na zabezpečenie svojej činnosti, respektíve, či išlo o takú situáciu, pri ktorej mal zamestnávateľ uprednostniť všetky mzdové nároky zamestnancov (a to aj bývalých), pretože peňažné prostriedky „nevyhnutne nepotreboval“ na zabezpečenie svojej činnosti. Takmer vždy sa totiž táto otázka posudzuje s niekoľko ročným odstupom, pričom hranica medzi „nevyhnutne potreboval“ a „nevyhnutne nepotreboval“ je veľmi úzka a niekedy závisí len na tom, či zamestnávateľ správne alebo nesprávne subjektívne (podľa svojho úsudku a často aj za určitého podnikateľského rizika) vyhodnotil otázku zabezpečenia svojej podnikateľskej činnosti. Zamestnávateľ nevyhnutne potrebuje peňažné prostriedky na zabezpečenie svojej činnosti hlavne vtedy, ak by bez ich vynaloženia mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu činnosti zamestnávateľa."
Zhrnutie
V tomto momente, môžete zamestnávateľa písomne vyzvať, aby Vám do Vami určeného termínu vyplatil všetko, čo Vám dlhuje. Ak odmietne, môžete svoje právo vymáhať na súde. Vo výzve môžete zamestnávateľa upozorniť aj na možný trestnoprávny postih jeho konania, ako bolo uvedené vyššie. Samozrejme máte právo podať aj trestné oznámenie.
Treba však myslieť na to, že vymáhať možno len peňažný nárok, ktorý je už splatný. Ak teda mzda ešte nie je splatná ("Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.") potom zamestnávateľ nie je povinný vyplatiť mzdu za daný mesiac. Je preto lepšie navštíviť odborníka, aby sa pozrel na Váš prípad a zhodnotil čo všetko by bolo možné vymáhať.