Ako sa brániť voči nebezpečnému prenasledovaniu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Ako sa brániť voči nebezpečnému prenasledovaniu

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, čo robiť v prípade, že otec mojej priateľky nás neustále obtiažuje formou SMS správ, telefonátov a neustálych návštev mojej rodiny. Moja priateľka bola donútená odísť z domu a on to nepochopil. Neustále sa snaží dostať ju späť. Vyvíja psychický a citový nátlak na nás oboch, ako aj na moju rodinu. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako sa brániť voči nebezpečnému prenasledovaniu

Dobrý deň,

k Vami popísanému skutkovému stavu je potrebné v prvom rade uviesť, že novelou Trestného zákona v roku 2011 bol zavedený nový trestný čin nebezpečného prenasledovania.

Trestného činu nebezpečného prenasledovania podľa § 360 ods. 1 Trestného zákona sa okrem iného dopustí aj ten, kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že okrem iného napr. (i) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje, (ii) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli, (iii) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života.

Nie je vylúčené, aby sa tohto trestného činu dopustil aj rodič voči svojmu dieťaťu, aj keď ide o dosť špecifickú situáciu, v ktorej bude veľmi potrebné dôsledne odlíšiť, či správanie rodiča ide už nad rámec bežného záujmu rodiča o svoje dieťa.

Skutkovou podstatou trestného činu nebezpečného prenasledovania sa chráni poškodený pred obťažovaním tak intenzívnym, ktoré už ohrozuje psychickú a v niektorých prípadoch aj fyzickú integritu poškodeného, resp. jeho život. Hranicu medzi tým, kedy už ide o škodlivý prejav správania nie je pritom ľahké vždy jednoznačne stanoviť a k jej prekročeniu môže často prísť nenápadným spôsobom, keď prenasledovanie obete postupne naberá na intenzite a až od určitého okamihu sa pre ňu stáva nebezpečným.

Súdna prax však napríklad stanovila, že o trestný čin nebezpečného prenasledovania kontaktovaním proti vôli poškodeného prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby ide vtedy, ak z je okolností prípadu zrejmá bezvýslednosť snahy prenasledovateľa získať priazeň obete a napriek tomu v jej prenasledovaní neúnavne pokračuje mesiace až roky, pričom za vytrvalý kontakt prostriedkami elektronickej komunikácie sa považuje hlavne opakované zasielanie nevyžiadaných emailových správ, zahlcovanie elektronickej pošty nevyžiadanými správami (uznesenie NS ČR z 20.11.2013, sp. zn. 8Tdo 1107/2013).

Ak teda konanie otca Vašej priateľky nadobudlo intenzitu popísanú vyššie, spôsobom, akým sa možno chrániť pred uvedeným konaním je podanie trestného oznámenia na prokuratúre alebo na polícii.

Okrem inštitútov trestného práva máte síce možnosť domáhať sa napríklad v civilnom súdnom konaní podaním návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia, aby sa otcovi Vašej priateľky určil zákaz nepribližovať sa k Vám či Vašej priateľke na určitú vzdialenosť a ani ju žiadnym spôsobom nekontaktovať, avšak museli by ste preukázať, že jej či Vaša telesná alebo duševná integrita môže byť jeho konaním ohrozená.

Vzhľadom na Vami popísaný rozsiahly charakter konania otca Vašej priateľky na pomerne široký okruh osôb ako aj intenzitu jeho konania je ale potrebné odporučiť Vám využitie inštitútov trestného práva, ktoré disponuje silnejšími prostriedkami na to, aby páchateľovi zabránilo v pokračovaní páchania trestných činov.