POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako sa brániť proti znepríjemňovaniu života

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Ako sa brániť proti znepríjemňovaniu života

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa obrany proti znepríjemňovaniu života zo strany suseda. Môj otec v minulosti nadobudol finančný dlh voči jednému pánovi z našej obce a už asi 4 roky s ním nie je v kontakte. Môj otec už tiež nevstupuje na adresu svojho trvalého bydliska a nekomunikuje s našou rodinou. Starý otec vydedil svojho syna a svoj majetok odkázal mne a mojej sestre. Pán, ktorému môj otec dlhuje, sa domáha splatenia dlhu odo mňa. Neustále ma volá, obchádza náš dom a v poslednom telefonáte mi povedal: "Ty máš peňazí ako šplech, tak to zaplať, veď aj tak všetko zdedíš!" Respondoval som mu, že keďže som si nič nepožičal, nič nebudem platiť a ak ma bude ďalej obtiažovať, podám naňho trestné oznámenie. Odpovedal mi, že ak si to želám, tak môžeme takto pokračovať. Ja však začínam mať strach o seba a svoju rodinu, keďže nám minulý rok otrávili psa a zapálili menšiu budovu pri dome, čím vznikla škoda vo výške približne 5000 €. Podal som trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktoré bolo následne zastavené. Som si na 100% istý, že za týmto činom stojí práve tento pán, pretože ani ja, ani moja rodina sme nemali s nikým žiadny problém. Preto Vás prosím o radu - ako sa brániť proti znepríjemňovaniu života susedom?

Odpoveď: Ako sa brániť proti znepríjemňovaniu života

Dobrý deň,

Po právnej stránke nemáte veľa možností, ako ako sa brániť proti znepríjemňovaniu života.

Toto je všetko, čo môžete urobiť:

Pokiaľ došlo do zásahu do pokojného stavu, môžete sa obrátiť na obec s požiadavkou aby takýto zásah obec zakázala, prípadne uložila povinnosť obnoviť pôvodný stav. Uvedené vyplýva z § 5 OZ, podľa ktorého:

Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.

Z uvedeného vyplýva, že najskôr je potrebné podať návrh na obec, popísať im celý problém, že Vás táto soba otravuje so zaplatením dlhu, s ktorým nemáte nič spoločné a znepríjemňuje Vám takto život. Že Vás to obťažuje a že žiadate obec o pomoc s týmto problémom podľa § 5 Občianskeho zákonníka.

Ako vyplýva z citovaného ustanovenia, právo na súdnu ochranu tým nie je dotknuté, preto môžete podať na súd návrh podľa ustanovení § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Toto je ďalší krok, ak by sa situácia nevyriešila, máte možnosť obrátiť sa na súd a žiadať ho, aby Vás táto osoba  neobťažovala (požadovať tzv. ochranu osobnosti). Súd mu môže zakázať obťažovať Vás ohľadom dlhu Vášho otca. Pripravte sa však na to, že je to konanie, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov. Dôležité bude vedieť preukázať, že tento človek tak koná.

Podľa § 11 OZ:

Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

Podľa § 13 OZ:

(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.

(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.

Ak som situáciu správne pochopil, tak trestné oznámenie ste podali preto, že Vám otrávili psa a podpálili budovu vedľa domu. Z Vášho opisu by však do úvahy pripadalo aj trestné oznámenie na konkrétu osobu, a to napr. pre trestný čin podľa § 360a nebezpečné prenasledovanie. Je to nová skutková podstata trestného činu:

Podľa § 360a Trestného zákona Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,

b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,

c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,

d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo

e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

                potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) na chránenej osobe,

b) závažnejším spôsobom konania,

c) z osobitného motívu, alebo

d) verejne.

 Trestné oznámenie je teda poslednou možnosťou, ktorú môžete využiť v súvislosti s uvedeným problémom.