Máte
otázku?

Ako reklamovať ojazdené vozidlo?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako reklamovať ojazdené vozidlo?

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Kúpil som si auto, ktorého rok výroby je 2003. S týmto autom som prešiel 3000 km a potom mi odišla automatická prevodovka. Je to dosť nákladná oprava. Navyše, auto malo stiahnuté kilometre. Je možné toto auto reklamovať alebo niečo s tým urobiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako reklamovať ojazdené vozidlo?

Dobrý deň, v zásade platí, že predávajúci je povinný Vás informovať o technických vadách na vozidle v čase predaja, o ktorých vie. Predávajúci zodpovedá za všetky vady na vozidle, ktoré existovali v čase jeho predaja, preto je potrebné preukázať, že automatická prevodovka mala poruchu už v čase uzavretia kúpnej zmluvy, čo môže byť vzhľadom na Vami prejdené kilometre problematické. Stočené kilometre sú závažná skutočnosť ohľadne technického stavu vozidla, ktorá má zásadný vplyv na kúpnu cenu automobilu. V zmysle § 597 Občianskeho zákonníka, ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Na základe uvedeného, máte preto právo požadovať zľavu z kúpnej ceny a to v rozsahu stočených kilometrov resp. nákladov na opravu prevodovky, prípadne právo od kúpnej zmluvy odstúpiť. 

Trápi vás "Ako reklamovať ojazdené vozidlo?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako reklamovať ojazdené vozidlo?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.