Ako postupovať pri strate zmluvy o prevode nehnuteľnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri strate zmluvy o prevode nehnuteľnosti?

Dobrý deň, kúpna zmluva o prevode nehnuteľnosti sa mi stratila. Kde môžem dostať kópiu zmluvy alebo informácie o jej obsahu? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri strate zmluvy o prevode nehnuteľnosti?

Dobrý deň, podľa § 8 ods. 1 pís. c) zákona o katastri nehnuteľností, je súčasťou katastrálneho operátu aj zbierka listín, ktorá obsahuje najmä písomné vyhotovenia zmlúv, dohôd a iných listín, ktoré podľa zákona potvrdzujú práva k nehnuteľnostiam, teda aj kúpne zmluvy o prevode nehnuteľností. Podľa § 68 ods. 1 citovaného predpisu, katastrálny operát je verejný, pričom každý má právo doň nahliadať a robiť si z neho výpisy, odpisy alebo náčrty. Verejnosť zbierky listín je však obmedzená a umožňuje sa len vlastníkom, ich právnym predchodcom alebo iným oprávneným osobám. Ako zmluvná strana kúpnej zmluvy máte preto prístup k zbierke listín. Vyhotovenie kópie z katastrálneho operátu je spoplatnené v zmysle § 72 a to podľa prílohy k zákonu o správnych poplatkoch č. 145/1995 Z.z.