Ako postupovať, ak sa policajt nezaoberá mojim trestným oznámením?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať, ak sa policajt nezaoberá mojim trestným oznámením?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Keď som podávala trestné oznámenie, zdá sa, že sa to vôbec neposunulo. Policajt mi stále odpovedá, že ho nevedia nájsť. Už nevládzem, prosím poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Ako postupovať, ak sa policajt nezaoberá mojim trestným oznámením?

Dobrý deň, podaným trestným oznámením sa orgány činné v trestnom konaní musia zaoberať, je to základná povinnosť, ktorá im vyplýva z Trestného poriadku. Konanie v rozpore s touto zákonnou povinnosťou je neplnením úloh polície a závažným disciplinárnym previnením. Vo svojom príspevku neuvádzate, akým spôsobom ste trestné oznámenie podali, teda či ústne alebo písomnou formou resp. či máte o podanom trestnom oznámení písomné potvrdenie. Nie je vylúčené, že policajt trestné oznámenie nezaevidoval a Vami uvedené skutočnosti oficiálne nezaznamenal. Je to žiaľ pomerne častá prax niektorých príslušníkov polície SR, ktorý sa tak zbavujú prípadov náročných na objasňovanie. Ak máte v rukách písomné potvrdenie o podanom trestnom oznámení, podajte sťažnosť na postup polície na inšpekciu Ministerstva vnútra SR alebo krajské riaditeľstvo - oddelenie kontroly alebo podajte žiadosť o preskúmanie postupu policajta na miestne príslušnú okresnú prokuratúru. Môžete podať trestné oznámenie opätovne, odporúčam Vám tak urobiť v písomnej forme na okresnú prokuratúru, pričom jedno vyhotovenie si nechajte potvrdiť pečiatkou o jeho prijatí.