Máte
otázku?

Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?

Dobrý deň, prosila by som vás o právnu pomoc pri vysporiadaní BSM po rozvode. S exmanželom sme sa rozviedli pred 2 rokmi po 25 rokoch manželstva z dôvodu jeho alkoholizmu, doteraz však bývame spolu v družstevnom byte, ktorý sme nadobudli počas manželstva. Stále sa však nemôžeme dohodnúť na vysporiadaní BSM po rozvode, aj keď v podstate nič okrem tohto bytu a dlžôb nemáme. Manžel už roky neprispieva na chod domácnosti, ani na syna, ktorý študuje na VŠ, neplatí byt, neplatí dlhy a ja to už nedokážem ďalej ťahať zo svojho platu. Splácam pôžičku, ktorú sme si vzali pred pár rokmi na auto a ktoré on v opitosti rozbil. Splácam dlh v stavebnej sporiteľni, platím už roky sama byt a všetko s tým spojené a podporujem syna na vysokej škole už 5. rok. Bez pomoci svojho otca by som to určite nezvládla. Manžel neplatí ani výživné synovi, ktoré mu určil súd pred dvoma rokmi. V súčasnosti už však spolu v jednom byte bývať nemôžeme, sústavne ma v opitosti psychicky a fyzicky napáda a ja nemám možnosť odísť z bytu niekam inam, pretože už nemám žiadne finančné prostriedky. Prosím vás, ako sa dá takáto situácia riešiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?

Dobrý deň, vzhľadom na to, že vám za trvania manželstva vzniklo právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu, vzniklo so spoločným nájmom bytu vás ako manželmi aj spoločné členstvo manželov v družstve. Podľa § 705 ods. 1 Občianskeho zákonníka (OZ), ak sa rozvedení manželia nedohodnú o nájme bytu, súd na návrh jedného z nich rozhodne, že sa zrušuje právo spoločného nájmu bytu. Súčasne určí, ktorý z manželov bude byt ďalej užívať ako nájomca. Výnimkou je prípad, ak nadobudol právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu jeden z rozvedených manželov pred uzavretím manželstva. Môžete sa však domáhať aj toho, aby súd Vášho bývalého manžela z užívania bytu vylúčil. V zmysle § 705a OZ, ak sa z dôvodu fyzického násilia alebo psychického násilia, alebo hrozby takýmto násilím vo vzťahu k manželovi alebo k rozvedenému manželovi ako spoločnému užívateľovi bytu alebo k blízkej osobe, ktorá s ním býva spoločne v byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov alebo rozvedených manželov obmedziť užívacie právo druhého z nich, alebo ho z jeho užívania úplne vylúčiť. Zrušenie spoločného nájmu k bytu je podmienkou, aby súd mohol rozhodnúť aj o vysporiadaní členského podielu v bytovom družstve, ktorý tvorí predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).

Trápi vás "Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mame s manželkou spoločný dom vo vlastníctve a tiež hypotéku. Po rozvode nechcem dom predať a nebránim manželke, aby tu bývala. Môže ma súd prinútiť predať dom, ak ju nemám z čoho vyplatiť? Dom nechcem predať.

Odpoveď: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?

(odpoveď odoslaná: 02.03.2025)

Dobrý deň,

v prípadoch, kedy manželia vlastnia nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve a po rozvode nedôjde k dohode o vyporiadaní, môže sa ktorýkoľvek zo spoluvlastníkov obrátiť na súd. Súd najprv uprednostní rozdelenie nehnuteľnosti medzi spoluvlastníkov, ak to nie je možné, potom môže prikázať nehnuteľnosť jednému zo spoluvlastníkov s povinnosťou vyplatiť druhému spoluvlastníkovi jeho podiel. Ak nemáte finančnú možnosť splatiť manželke jej podiel, súd môže nakoniec rozhodnúť aj o predaji domu a rozdelení výťažku medzi vás oboch. Vaše osobné prianie predať či nepredať dom nie je jediným kritériom súdu, rozhodujúca je možnosť primeraného a spravodlivého vyporiadania. Odporúčam Vám preto snažiť sa dosiahnuť dohodu s bývalou manželkou o ďalšom spôsobe vyporiadania, aby ste sa vyhli súdnemu nariadeniu predaja nehnuteľnosti. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme už rozvedení, avšak bývam s deťmi stále v dome, kde je výlučným vlastníkom on. Stalo sa to preto, lebo čakám, kedy ma vyplatí na základe našej ústnej dohody. Vyhodil ma však zo spálne a prať si nemôžem, pretože tvrdí, že všetko patrí jemu. Dom je podľa zákona jeho, hoci sme ho kúpili spolu, no manželstvo sme uzavreli až po roku (už sme mali aj ročného syna), a tak, žiaľ, nemám žiadny právny nárok. Moja otázka je, či odo mňa teraz môže pýtať nájom a či ma môže odhlásiť z pobytu, ako avizuje. Čo môžem robiť, aby som bola pokojná a dočkala sa vyplatenia? Ďakujem.

Odpoveď: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?

(odpoveď odoslaná: 02.03.2025)

Dobrý deň, 

1. Nárok na nájom:
Po rozvode však vaše právo zotrvať tam automaticky zaniká, ak nemáte k nehnuteľnosti vlastnícke ani spoluvlastnícke právo alebo právny titul nájomcu. Váš bývalý manžel ako výlučný vlastník nehnuteľnosti má právo požadovať od Vás určitú náhradu za užívanie svojej veci (obvykle vo forme nájomného alebo úhrady za užívanie), ak tam bývate bez právneho titulu. Vysťahovať Vás však nemôže, pokiaľ Vám nenájde náhradné bývanie. 

K tejto otázke existujú dva názory:

- Prvý názor je ten, že bývalý manžel je oprávnený požadovať od bývalého manžela, ktorý nemá vlastnícky podiel k nehnuteľnosti, finančnú náhradu (nájomné alebo náhradné plnenie), nakoľko tým, že obývate jeho nehnuteľnosť bez právneho titulu, dochádza k neoprávnenému užívaniu cudzieho majetku.

- Druhý názor argumentuje tým, že ak existuje ústna dohoda o zotrvaní do času vyplatenia, neprináleží bývalému manželovi žiadať nájomné, pokiaľ to nebolo výslovne dohodnuté. Táto dohoda by však bola ťažko preukázateľná v prípade súdneho sporu, keďže neexistuje jej písomný záznam.

V praxi súdy zvyčajne prikláňajú k prvému názoru, teda že vlastníkovi prináleží určité finančné plnenie, ak druhá strana užíva nehnuteľnosť bez právneho dôvodu.

2. Odhlásenie z trvalého pobytu:
Prihlasovanie a odhlasovanie trvalého pobytu upravuje Zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR. Vlastník nehnuteľnosti môže požiadať obec o zrušenie trvalého pobytu osoby žijúcej v jeho nehnuteľnosti bez právneho titulu. O obecné úrady v praxi v tomto prípade bežne rozhodujú v prospech vlastníka - teda môžu Vás na jeho žiadosť odhlásiť, pokiaľ už nemáte právne oprávnenie v tejto nehnuteľnosti bývať (nie ste spoluvlastníkom a ani nájomcom). Ak teda vlastník nehnuteľnosti (váš exmanžel) podá žiadosť o zrušenie vášho trvalého pobytu, je vysoká pravdepodobnosť, že ju úradné orgány akceptujú.

3. Možnosti konania na Vašej strane:

- Uznanie ústnej dohody v písomnej podobe:
V prvom rade odporúčam pokúsiť sa čo najrýchlejšie o písomné potvrdenie vašej ústnej dohody o tom, že máte právo zotrvať v nehnuteľnosti bezplatne do vyplatenia hodnoty Vášho podielu alebo príspevku na nehnuteľnosť. Iba s písomným dokladom budete mať v prípadných súdnych sporoch možnosť úspešnejšie preukázať Vaše oprávnenie ostať v dome.

- Vyporiadanie investície do domu:
Aj keď ste vlastnícky nezapísaná v katastri, pokiaľ ste zásadným spôsobom prispeli na obstaranie, rekonštrukciu alebo zhodnotenie tejto nehnuteľnosti (čo uvádzate v otázke – že ste ju spoločne kupovali, len právny vzťah bol inak nastavený), máte nárok na vydanie nahradu podľa Občianskeho zákonníka.
V tomto bode odporúčam vyhľadať advokáta, ktorý vám pomôže s preukázaním nároku a hodnoty, akou ste do nehnuteľnosti prispeli.

- Podanie žaloby na vysporiadanie:
Ak váš bývalý manžel nespolupracuje, rozumnou možnosťou je podať návrh na súd, aby vysporiadal váš majetkový vzťah, a súčasne sa žiadať domáhať, aby bolo v rámci vysporiadania prihliadnuté na vaše preukázané finančné príspevky.


Podotázka: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Pred týždňom sme sa rozviedli a môj bývalý manžel ešte stále žije v tom istom dome so mnou a deťmi. Začal ma psychicky týrať a neviem, čo mám robiť ďalej. Cítim sa zle a rozmýšľam, že to oznámim polícii. Nie som si istá, či konám správne.

Odpoveď: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?

(odpoveď odoslaná: 02.05.2017)

Dobrý deň, psychické týranie Vašim bývalým manželom je dôvodom na podanie trestného oznámenia pre trestný čin Týranie blízkej osoby a zverenej osoby. Podľa § 208 Trestného zákona sa tohto prečinu dopustí ten, kto blízkej osobe alebo osobe, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobí fyzické utrpenie alebo psychické utrpenie

a) bitím, kopaním, údermi, spôsobením rán a popálenín rôzneho druhu, ponižovaním, pohŕdavým zaobchádzaním, neustálym sledovaním, vyhrážaním, vyvolávaním strachu alebo stresu, násilnou izoláciou, citovým vydieraním alebo iným správaním, ktoré ohrozuje jej fyzické alebo psychické zdravie alebo obmedzuje jej bezpečnosť,

b) bezdôvodným odopieraním stravy, oddychu alebo spánku alebo odopieraním nevyhnutnej osobnej starostlivosti, ošatenia, hygieny, zdravotnej starostlivosti, bývania, výchovy alebo vzdelávania,

c) nútením k žobrote alebo k opakovanému vykonávaniu činnosti vyžadujúcej jej neúmernú fyzickú záťaž alebo psychickú záťaž vzhľadom na jej vek alebo zdravotný stav alebo spôsobilej poškodiť jej zdravie,

d) vystavovaním vplyvu látok spôsobilých poškodiť jej zdravie, alebo

e) neodôvodneným obmedzovaním v prístupe k majetku, ktorý má právo užívať.

Môžete sa taktiež domáhať, aby súd obmedzil užívacie právo Vášho bývalého manžela k domu, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčil. Podľa § 146 ods. 2 Občianskeho zákonníka totiž platí, že ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť.


Trápi vás "Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa poradiť v nasledujúcej veci. Som dôchodkyňa a pred mesiacom som sa s manželom rozviedla kvôli jeho problémom s alkoholom. Naše spolužitie mi škodí zdravotne a nedokážem sa s ním dohodnúť ohľadom vysporiadania majetku, takže som nútená odísť do podnájmu zo spoločného bytu. Keď sa odsťahujem, nebudem mať finančné prostriedky na to, aby som hradila celý poplatok za náš spoločný byt. Ak budem platiť iba polovicu nákladov na byt, bude mi to zohľadnené neskôr pri vysporiadaní bývalého spoločného majetku? Môj exmanžel neplánuje prispievať na náklady bytu, ako to bolo doteraz. Poprosím o radu, ako by som mala postupovať ďalej. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?

(odpoveď odoslaná: 20.04.2017)

Dobrý deň, na Váš prípad je podľa môjho názoru možné aplikovať ustanovenie § 146 ods. 2 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého, ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť. Na základe uvedeného, je v rozpore s dobrými mravmi a požiadavkou spravodlivosti, aby ste v dôsledku hrubého správania Vášho bývalého manžela bola nútená opustiť spoločný byt. Odporúčam Vám preto obrátiť sa na súd, aby ten obmedzil a prípadne aj vylúčil Vášho bývalého manžela z užívania bytu.


Podotázka: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva? (Spoluvlastníctvo)

Potrebujem súhlas od exmanžela ohľadom toho, s kým udržiavam intímny styk? Dom vlastníme spoločne a naše deti sú už dospelé. Žijú so mnou a on sa o nich nestará. Vidi ich maximálne 4-5-krát do roka. Prosím o odpoveď. Ďakujem.

Odpoveď: Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?

(odpoveď odoslaná: 30.03.2016)

Dobrý deň. Pokiaľ Vaše manželstvo zaniklo, nevidím žiaden dôvod pre to, aby ste od Vášho bývalého manžela potrebovali povolenie alebo súhlas na to, s kým udržiavate intímny styk. Ide o Vaše osobné rozhodnutie, v ktorom by Vás nemal nijakým spôsobom obmedzovať.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako riešiť spolužitie po rozvode manželstva?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.