Ako dosiahnuť zrušenie rozhodnutia správneho orgánu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Ako dosiahnuť zrušenie rozhodnutia správneho orgánu?

Ako je možné dosiahnuť zrušenie nezákonného rozhodnutia druhostupňového (odvolacieho) orgánu, ktoré je právoplatné viac ako dva mesiace, čiže lehota na jeho preskúmanie súdom už uplynula? Rozhodnutie o odvolaní bolo doručené podľa dôkazov správneho orgánu, no ku mne sa nedostalo, čo spôsobilo zmeškanie lehoty. Rozhodnutie vydal okresný stavebný úrad, ktorý tým potvrdil rozhodnutie stavebného úradu, v ktorom bola bez udania dôvodu a možnosti mojho vyjadrenia, svojvoľou úradníka, zakázaná stavba. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Ako dosiahnuť zrušenie rozhodnutia správneho orgánu?

Dobrý deň, podľa § 250b ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku (OSP), ak žalobu na preskúmanie rozhodnutia súdom podá niekto, kto tvrdí, že mu rozhodnutie správneho orgánu nebolo doručené, hoci sa s ním ako s účastníkom konania malo konať, súd overí správnosť tohto tvrdenia a uloží správnemu orgánu doručiť tomuto účastníkovi správne rozhodnutie a podľa okolností odloží jeho vykonateľnosť. Týmto stanoviskom súdu je správny orgán viazaný. Po uskutočnenom doručení predloží správny orgán spisy súdu na rozhodnutie o žalobe. Od vydania rozhodnutia, ktoré nebolo žalobcovi doručené,  pritom nesmie uplynúť lehota troch rokov.  Preskúmať právoplatné rozhodnutie možno aj prostredníctvom inštitútu preskúmania rozhodnutia mimo odvolacieho konania podľa § 65 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok), a to do 3 rokov od právoplatnosti napádaného rozhodnutia na základe podnetu adresovanému najbližšie nadriadenému správnemu orgánu. Môžete využiť aj inštitút protestu prokurátora podľa § 22 zákona č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre, a to na základe Vášho podnetu na nezákonnosť postupu a rozhodnutia stavebného úradu.