Aké mám práva pri reklamácii tovaru?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Aké mám práva pri reklamácii tovaru?

Dobrý deň, rád by som sa informoval ohľadom reklamácie. Poslal som na reklamáciu topánky, ktoré mi ani po mesiaci nedošli späť. Počul som, že reklamácia má byť vybavená do jedného mesiaca. Problém je ten, že topánky som kupoval na Slovensku, ale tento obchod ich musel poslať svojmu dodávateľovi, teda do Dánska. Chcel by som sa informovať o tom, ako to teraz je. Kúpil som topánky na Slovensku a aj na reklamáciu som ich dával na Slovensku, tým pádom by mal platiť ten jeden mesiac, nie? Ak mám pravdu a do jedného mesiaca to nedorazilo, ako mám ďalej postupovať? Na čo mám právo? Mám právo žiadať peniaze späť? (topánky sú staré jeden rok). Ďakujem za radu.

Odpoveď: Aké mám práva pri reklamácii tovaru?

Dobrý deň, práva vyplývajúce z reklamácie tovaru sú upravené predovšetkým v § 619 až 627 Občianskeho zákonníka a v zákone č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa v ustanoveniach § 18. V zmysle ustanovenia § 18 zákona o ochrane spotrebiteľa, môžete reklamáciu uplatniť v ktorejkoľvek prevádzkarni predávajúceho, v ktorej je prijatie reklamácie možné alebo u určenej osoby. Potom, ako pri uplatnení reklamácie určíte, akým spôsobom sa má reklamácia vybaviť, sa reklamácia má vybaviť ihneď, v odôvodnených prípadoch možno reklamáciu vybaviť aj neskôr. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po uplynutí lehoty na vybavenie reklamácie máte právo od kúpnej zmluvy odstúpiť s tým, že Vám je povinný predajca vrátiť kúpnu cenu alebo máte právo na výmenu výrobku za nový výrobok.