Dobrý deň, ak žijete v Čechách a aj dieťa bude ide žiť v Čechách, tak o adopciu žiadajte tam.
Dobrý deň. Som slovenská občianka, ktorá trvale žije v zahraničí (EÚ - nemám dvojité občianstvo). Mám záujem o adopciu dieťaťa na Slovensku. Príslušné orgány v zahraničí ma zaradili do zoznamu žiadateľov a do samotného procesu získania oprávnenia k osvojeniu, no zároveň mi potvrdili, že ako slovenská občianka sa na mňa v tomto prípade nevzťahuje miestna legislatíva, ale slovenská, a nevedia mi povedať, ako by som mala postupovať. Informácie na Slovensku nachádzam len s vazbou na trvalé bydlisko na Slovensku, čo nie je môj prípad. Kto je v takomto prípade kompetentný orgán? Ako postupovať? Vopred ďakujem za každú informáciu.
Dobrý deň,
vo Vašom prípade by sa jednalo o tzv. medzištátne osvojenie. Podľa informácií, uvedených na stránke Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (ďalej len Centrum), je Slovenská republika v zmysle Dohovoru o ochrane detí a o spolupráci pri medzištátnych osvojeniach zatiaľ len krajinou pôvodu, čo znamená, že je možné osvojiť slovenské dieťa do zahraničia.
Každá signatárska krajina dohovoru musí mať ústredný orgán, ktorého agendu tvorí práve aj medzištátna adopcia (ako naše Centrum). Centrum vedie na Slovensku prehľad detí, ktoré neboli osvojené na Slovensku. Uvádzate, že ste evidovaná v zozname, čo je tiež podmienkou. Pokiaľ prejavíte záujem podaním žiadosti o medzištátne osvojenie na príslušný úrad v krajine Vášho obvyklého pobytu, potom už všetky záležitosti zabezpečujú spoločne slovenské úrady a úrady danej krajiny. Proces je podobný ako keby ste adoptovali dieťa v SR a mali zároveň aj trvalý pobyt v SR, to znamená, že Vám budú sprostredkované stretnutia s dieťaťom, bude sa skúmať vzťah a schopnosť postarať sa oň, a pod.
Na svojej internetovej stránke však Centrum uvádza, že zatiaľ má podpísané dohody len s niekoľkými štátmi (Holandsko, Malta, Portugalsko, Monako, Andorra, San Maríno, Francúzsko).
Pokiaľ ide o otázku "väzby na štátne občianstvo" nie je pravdou že podmienkou je občianstvo. Nakoľko kľúčovým je obvyklý pobyt a nie občianstvo žiadateľa o osvojenie.
Odporúčam Vám obrátiť sa na príslušný úrad v krajine Vášho obvyklého pôvodu (podobný ako naše Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže) kde Vám poskytnú viac informácií, alebo priamo na slovenské Centrum. Pripájam aj kontakt http://cipc.sk/.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
24. novembra
Veľmi mi pomohla advokátska kancelária pána advokáta JUDr. Milana Ficeka, ocitla som sa naozaj vo veľmi zložitej situácii s pani majiteľkou v byte, ktorý som si prenajímala a..
recenzie
13. augusta
Mám len výborné skúsenosti. Či už s bezplatnou poradnou, ale aj s telefonickou konzultáciou. Profesionáli na správnom mieste, a verím, že sme so spoluprácou ešte neskončili..
recenzie
6. júla
Mám len dobrú skúsenosť. Môžem iba odporučiť.
recenzie
11. mája
Ďakujem veľmi pekne za radu. Bodaj by bolo viac takých ľudí ako Vy, ktorým ešte záleží na ostatných. Nech sa Vám darí.
recenzie
14. októbra
Odpoveď na moju otázku bola dostatočná a vyčerpávajúca. V budúcnosti sa rada opätovne na túto advokátsku kanceláriu obrátim. Odporúčam v každom prípade, Beláková
recenzie
4. februára
Spokojnosť vo všetkých smeroch. Promptná reakcia na moje otázky, veľmi jasne vysvetlené ako so situáciou naložit a aké ďalšie kroky sú potrebné.
recenzie
25. novembra
Veľmi som bol spokojný s flexibilným, odborným a pro-klientským prístupom. Ozaj super odvedená komplexná práca. Silne doporučujem každému, kto očakáva 100%-nú kvalitu..
recenzie
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie