Zostanú mi dlhy po manželov aj keď ich spôsobil on?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zostanú mi dlhy po manželov aj keď ich spôsobil on?

Dobry den, chcela by som sa spytat ked manzel poda navrh na rozvod, ci mi zostanu po nom dlhy aj ked ich sposobil on. Vyhraza sa, ze on si to pojde odsediet. Ako mam postupovat? Dakujem

Odpoveď: Zostanú mi dlhy po manželov aj keď ich spôsobil on?

Dobrý deň, za to, že si niekto nevie plniť svoje povinnosti (platiť dlhy) nikto nemôže byť v zmysle Ústavy SR odsúdený. Tzn. že si Vás manžel svoje dlhy nemôže "odsedieť". Ak si svoje dlhy a povinnosti nesplní dobrovoľne, pravdepodobne proti nemu začnú veritelia exekučné konania. Vymáhanie pohľadávky prostredníctvom exekútora sa môže dotknúť aj Vás, ale len v prípade, že jeho dlhy vznikli počas trvania manželstva. V takom prípade je možné dlhy uspokojovať aj z majetku patriaceho do BSM. Pre Vás bude najvýhodnejšie, ak sa po rozvode čo najskôr s ním dohodnete na vyporiadaní BSM. Po vyporiadaní BSM totiž už exekútor nebude môcť siahnuť na žiadny Váš majetok. V prípade, ak sa s ním dohodnúť neviete, bude najlepšie ak čo najskôr podáte žalobu o vyporiadanie BSM. Vyššie uvedené sa týka len dlhov, ktoré sú výlučnými dlhmi Vášho manžela a nejde o spoločný dlh, kde ste uvedený obaja ako dlžníci.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Zostanú mi dlhy po manželov aj keď ich spôsobil on? (Rozvod)

Dobry den, chcem sa opytat, ako sa postupuje po umrti osoby, v pripade mojej mamy, ktora zomrela 4.2.2016. Nemala ziadny majetok, vobec nic len kopu kadejakych poziciek bankovych i nebankovych. Neviem, ci automaticky dojde nejaka pozvanka koli dedicskemu konaniu alebo musim ist sama za pravnikom. V kazdom pripade odmietnem jej dedicstvo, kedze su to len dlhy. Mohli by ste mi odpovedat na tuto otazku,velmi by mi pomohla. Dakujem.

Odpoveď: Zostanú mi dlhy po manželov aj keď ich spôsobil on?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.02.2016)

Dobrý deň, 

pokiaľ dôjde k úmrtiu osoby, tak príslušný matričný úrad upovedomí príslušný súd, ktorý začne dedičské konanie a poverí notára prejednaním dedičstva. Vy ako zákonný dedič máte právo  dedičstvo aj odmietnuť.

§ 463 ods. 1 OZ Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.

§ 464 OZ Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.

§ 465 OZ Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku