Zmeny v rozvode CMP

Zmeny v rozvodom konaní v CMP

- Zmena označovania účastníkov konania (nie je potrebné uvádzať v označení účastníkov štátne občianstvo). Z dôvodu určenia právomoci slovenských súdov v prípade rozvodu s cudzincom je vhodné štátne občianstva uviesť aspoň v texte návrhu.

- Nesúhlas odporcu so späťvzatím návrhu – v § 96 ods. 3 OSP bolo, že je nesúhlas odporcu neúčinný ... ak ide o späťvzatie návrhu na rozvod manželstva. V § 95 CMP je uvedené, že súd konanie nezastaví, ak druhý manžel so späťvzatím návrhu nesúhlasí. Ods. 2 Súhlas druhého manžela sa nevyžaduje, kým mu nebol návrh na rozvod doručený.

- Zastavenie konania v prípade nedostavenia sa na pojednávanie - § 97 CMP ak sa navrhovateľ nedostaví na poj. bez ospravedlnenia a vážnych dôvodov súd konanie zastaví. Ods. 2 ustanovenie o zastavení konania sa nepoužije, ak druhý manžel, ktorý sa na poj. dostavil, vyhlási, že na prejednaní veci trvá.

- Pojednávanie – v zmysle čl. 8 základných princíp v spojení s § 33 CMP súd nariadi na prejednanie veci samej pojednávanie, ak tento zákon neustanovuje, že vec sa môže prejednať bez pojednávania. V časti zákona upravujúcej ustanovenia o rozvode nie je uvedená možnosť prejednať rozvod bez pojednávania.

- Zrušenie vyhláseného rozsudku o rozvode a zastavenie konania z dôvodu úmrtia - § 99 CMP ak jeden z manželov stratí procesnú subjektivitu skôr, ako sa konanie právoplatne skončilo (t.j. aj po vyhlásení rozsudku, ale pred právoplatnosťou) súd konanie zastaví, a ak bol vydaný rozsudok, súd ho uznesením zruší. Tzn. že ak by jeden z manželov po vyhlásení rozsudku, ale ešte pred jeho právoplatnosťou zomrel, súd jedným uznesením rozhodne o zrušení rozsudku a o zastavení konania (výnimka z toho, že súd je viazaný svojím rozhodnutím).

Autor
JUDr. Milan Ficek, advokát

Najnovšie články: