Združený pozemok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trenčín

Otázka: Združený pozemok

Dobrý deň. Prosím o radu. Máme problém s pozemkom. Parcela má výmeru 5500 metrov štvorcových a je vedená ako združený pozemok. Otec je vlastníkom 2/3, čo je približne 3500 metrov štvorcových, zvyšok patrí trom ďalším vlastníkom. O pozemok sa staráme už viac ako 15 rokov - kosíme ho, platíme dane, a pod. Pozemok nie je vymeraný, a preto by sme si chceli svoju časť osamostatniť. Aké sú možnosti a ako by bolo najjednoduchšie pozemok vymerať? Existujú prípadne ďalšie alternatívy? Som vďačný za každú odpoveď. Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Združený pozemok

Dobrý deň,

ak je jedna vec (v tomto prípade nehnuteľnosť - pozemok) vo vlastníctve viacerých osôb, ide o podielové spoluvlastníctvo (§ 137 Občianskeho zákonníka).

V slovenskom právnom poriadku je podielové spoluvlastníctvo ideálnym podielovým spoluvlastníctvom - to znamená, že každý zo spoluvlastníkov je spoluvlastníkom každej časti celej veci. Teda, spoluvlastník si nemôže bez ďalšieho vyčleniť svoj podiel a ďalej s ním samostatne disponovať.

Zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo je možné len zákonom stanoveným spôsobom. Občiansky zákonník v prvom rade preferuje zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva dohodou - tú ale musia uzatvoriť všetci podielový spoluvlastníci. Pri pozemku sa spravidla postupuje tak, že podielový spoluvlastníci si objednajú vyhotovenie geometrického plánu za účelom vytvorenia pozemkov (každého o ploche prislúchajúcej veľkosti spoluvlastníckeho podielu toho-ktorého vlastníka) - súčasťou tohto úkonu je aj vytýčenie novovytvorených pozemkov v teréne. Následne sa v dohode o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva dohodnú na zrušení podielového spoluvlastníctva a vyporiadajú sa tak, že každý z podielových spoluvlastníkov nadobudne do svojho už výlučného vlastníctva novovytvorený pozemok o rozlohe prislúchajúcej veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Túto dohodu potom podajú na kataster nehnuteľností spolu s vytvoreným geometrickým plánom - ak tak neurobia, táto dohoda nemá vecnoprávne účinky a vec zostane aj naďalej v podielovom spoluvlastníctve. Podieloví spoluvlastníci sa ale môžu dohodnúť aj inak - napr. tak, že celý pozemok nadobudne do svojho výlučného vlastníctva jeden zo spoluvlastníkov s povinnosťou vyplatiť ostatným spoluvlastníkom vyrovnací podiel.

Ak sa podieloví spoluvlastníci nevedia dohodnúť na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, každý z nich je oprávnený obrátiť sa na súd so žalobou o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Takáto žaloba bude smerovať voči všetkým ostatným podielovým spoluvlastníkom. V tomto prípade o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bude rozhodovať súd.

Čo sa týka samotného vytyčovania hraníc existujúceho pozemku alebo vyhotovovania geometrických plánov (napr. za účelom rozdelenia pozemkov - v takomto prípade ale rozdelenie pozemkov nastane až vkladom dohody do katastra nehnuteľností, nie vytvorením geometrického plánu) tieto činnosti môžu vykonávať len fyzické osoby alebo právnické osoby. Zoznam týchto osôb vedie Komora geodetov a kartografov a je aj verejne prístupný na internetovej stránke: http://www.kgk.sk/databaza_clenov_komory_geodetov_a_kartografov/?no_cache=1

Vyhotovať geometrické plány a vytyčovať hranice pozemkov sú konkrétne oprávnení tí geodeti a kartografi z daného zoznamu, ktorý majú v stĺpci rozsah oprávnenia uvedené písmeno "A" alebo "C".