Zamestnávateľ neposiela zrazené zrážky výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Zamestnávateľ neposiela zrazené zrážky výživné

Dobrý deň, mojemu bývalému partnerovi pravidelne zrážajú výživné zo mzdy na základe exekúcie. Účtovníčka tvrdí, že zrážky zo mzdy už urobila. Exekútor nalieha na zamestnávateľa, aby pravidelne posiela zrážky, čo sa ale nenapĺňa. Ako dôsledok, peniaze sa neposielajú, ak zamestnávateľ nepodpíše platobný príkaz. Už som tri mesiace nedostala výživné. Nemožno podať trestné oznámenie, pretože exekúcia na výživné je do budúcna. Rada by som vedela, na koho sa mám obrátiť alebo na koho podať sťažnosť na zamestnávateľa do odboru sociálne veci a rodiny. Zamestnávateľ nedodržuje tento zákon: 2.) Povinnosť vyplácať zrážky v zmysle § 67 ods. 3 Exekučného poriadku: „Platiteľ mzdy je povinný odo dňa doručenia exekučného príkazu vyplácať oprávnenému sumy zrazené zo mzdy povinného.“ Podľa tohto ustanovenia, zamestnávateľ je povinný vyplácať oprávnenému, resp. súdnemu exekútorovi všetky vykonané zrážky, ktoré urobil na základe doručeného príkazu na začatie exekúcie, a následne pravidelne mesačne vykonávať a vyplácať zrážky z mzdy podľa príslušných ustanovení exekučného poriadku, ak takáto zrážka z mzdy zamestnanca vznikne. Zdenka.

Odpoveď: Zamestnávateľ neposiela zrazené zrážky výživné

Dobrý deň, presne tak ako píšete, zamestnávateľ je povinný vykonávať zrážky. Neposkytnutie súčinnosti zo strany zamestnávateľa exekútorovi môže viesť až k trestnému stíhaniu zamestnávateľa. Pokiaľ sa to bude opakovať podajte trestné oznámenie na zamestnávateľa, dajte si však pozor na to, aby Vaše informácie boli pravdivé, aby ste si nepriniesli trestné stíhanie voči svojej osobe.