Trest za marihuanu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo,

Otázka: Trest za marihuanu

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, aký trest mi hrozí za marihuanu. Včera večer som s kamarátom navštívil jeden podnik. Je to veľmi rušný podnik a občas sa tam objavia policajti, pretože tam chodia niekedy aj maloletí. Zhodou okolností prišli aj včera a našli u mňa malé množstvo marihuany, zhruba na jedného "jointa". Policajt u mňa vypýtal občiansky preukaz a marihuanu mi zobral. Nemal som ani čas ju nejako vyhodiť, všetko sa odohralo veľmi rýchlo a ja som bol opitý. Predviedli ma na stanicu, kde ma po vytriezvení vypočuli a dali mi do ruky papier o začatí trestného stíhania. Aký trest môžem podľa Vás dostať za marihuanu? Ďakujem.

Odpoveď: Trest za marihuanu

Dobrý deň,

trest za marihuanu upravuje Trestný zákon. Marihuana je rastlinou rodu Cannabis (konopa) a v zmysle zákona č. 139/1998 Z.z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov je zaradená do I. skupiny omamných látok a tetrahydrokanabinol je v zmysle zákona č. 139/1998 Z. z. o omanmných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov zaradený do I. skupiny psychotropných látok.

Z pohľadu práva ste teda neoprávnene prechovával pre vlastnú potrebu omamnú a psychotropnú látku a na základe toho Vás môže súd odsúdiť za  prečin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 171 ods. 1 Tr. zák. až na 3 roky. Trest za marihuanu je teda pomerne prísny. Neznamená to však, že súd pri treste za marihuanu rozhoduje na hornej hranici trestnej sadzby a ukladá 3 ročné tresty.

Súd samozrejme po dôkladnom prešetrení a zvážení všetkých dôkazov môže rozhodnúť, že výkon trestu sa podmienečne odloží (to znamená, že nenastúpite do výkonu trestu), alebo môžete dostať trest povinnej práce podľa § 54 a 55 Tr. zák.,ktorú ste povinný vykonať vo svojom voľnom čase bez nároku na odmenu. Prípadne môžete dostať ako trest za marihuanu aj peňažný trest.

Všetko závisí na tom, aké je Vaše správanie, Váš postup pred príslušníkmi policajného zbor a najmä na súde (pamätajte si, že súd je orgán, ktorý rozhoduje o treste, nie je to policajt). Často sa môžeme stretnúť s tým, že policajti nútia obvinené osoby, aby sa priznali, hoci dôkazy nemuia byť až tak jednoznačné. Policajti argumentujú vysokými trestami za marihuanu a neskúsenú osobu prinútia sa priznať. To však neznamená, že Vám odporúčam zatĺkať skutok, ktorý je jasne preukázaný dôkazmi. Preto odporúčam sa poradiť s advokátom, ktorý Vám presne povie, či môžete byť na základe predložených dôkazov odsúdený alebo nie. Často ide o prípady odhodenej marihuany po tom, ako prídu policajti. Ak páchateľa nikto nevidel, že odhodil marihuanu a na vrecúšku marihuany nie sú odtlačky prstov, potom páchateľovi nedokážu, že sa trestného činu dopustil. Ak by sa však páchateľ priznal, trest za marihuanu ho neminie.

Pri učovaní výške trestu a druhu trestu je tiež dôležité o aký druh a množstvo omamnej alebo psychotropnej látky išlo, či ste túto látku držali len pre vlastnú potrebu, alebo ste ju mali za účelom jej ďalšej distribúcie, či ste už v minulosti spáchali trestný čin. Nemenej dôležitá je závislosť od marihuany. Paradoxne práve závislosť páchateľa od marihuany mu môže pomôcť (ak bolo preukázané, že mal marihuanu v držbe) k nižšiemu trestu za marihuanu. Je tomu tak z dôvodu, že jednorázová dávka je vyššia pri závislých osobách ako pri osobách, ktoré marihuanu nefajčia. Preto je potrebné veľmi dobre si premyslieť, čo poviete na polícii ohľadom závislosti.

Ak by Vás súd uznal vinným za spáchanie prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi, je vo Vašom prípade veľmi pravdepodobné, že by Vám podľa § 49 ods. 1 písm. a/Tr. zák., § 50 ods. 1 Tr. výkon trestu odňatia slobody podmienečne odložil alebo Vám podľa § 54 a 55 Tr. zák uložil alternatívny trest.