Vznesenie obvinenia ohľadom marihuany

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo,

Otázka: Vznesenie obvinenia ohľadom marihuany

Dobrý deň, rád by som sa spýtal na vznesenie obvinenia ohľadom marihuany. Minulú sobotu som sa s priateľmi zdržoval v centre mesta. Rozhodli sme sa zábave venovať v miestnom bare, kde sme si dali niekoľko drinkov, potom som odišiel. Mal som so sebou malé vrecko marihuany a rozhodol som sa užiť si za rohom neďalekej budovy. O niekoľko minút tadiaľ náhodou prechádzali policajti, tak som rýchlo zhasiť a zahodit marihuanu. Potom som sa rozhodol odísť domov. Polícia si však môj nepokoj všimla a požiadala ma, aby som sa identifikoval a objasnil, čo tu robím. Opýtali sa ma, či mám so sebou drogy alebo zbrane, na čo som odpovedal, že nie. Následne mi vypadol zo vrecka zvyšok marihuany, ktorý som si nevšimol. Jeden z policajtov (asi 0,5 g) to objavil a opýtal sa ma, či to patrí mne. Radšej som sa priznal, pretože tam boli dvaja policajti. Následne ma zobrali na stanicu a zostavili zápisnicu. Bol mi odovzdaný akt o vznesení obvinenia týkajúceho sa tejto marihuany. Mohli by ste mi prosím povedať, čo ma teraz čaká?

Odpoveď: Vznesenie obvinenia ohľadom marihuany

Dobrý deň,

pokiaľ ide o vznesenie obvinenia ohľadom marihuany, na základe Vami popisovaných skutočností, je zrejmé, že ide o neoprávnené prechovávanie omamnej látky pre vlastnú potrebu. Z toho dôvodu bolo proti Vám vznesené obvinenie podľa § 171 ods. 1 Trestného zákona za prečin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi, pretože rastliny rodu Cannabis (konopa) sú zaradené v zmysle zákona č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch do I. skupiny omamných látok. Z toho dôvodu Vám môže byť uložený trest odňatia slobody alebo alternatívny trest. Ak ste nikdy pred tým neboli súdne trestaný, súd to zohľadní pri ukladaní trestu.

Podľa § 171 ods.1 TZ môžete dostať trest odňatia slobdy až na tri roky, čiže môže to byť napr. aj rok alebo aj mesiac. Súd môže Váš trest aj podmienečne odložiť na základe § 49 ods. 1 písm. a/ Trestného zákona. Záleži od posúdenia skutkového stavu súdom a od množstva marihuany, ktoré ste mali pri sebe a od Vás ako osoby. Súd posudzuje množstvo faktorov a trest je možné zmierniť. Samotné priznanie je poľahčujúca okolnosť.

Vy ste spomínali, že Vám našli asi 0,5 gramu marihuany, ktorá obsahuje účinnú látku THC. Na základe znaleckých posudkov v obdobných veciach môže toto množstvo obsahovať približne  54 mg THC, čo predstavuje približne 10 % hmotnostných, teda s obsahom účinnej látky THC  okolo 20 mg, čo zodpovedá minimálne 2 obvyklým dávkam.

V konaniach o vznesení obvinenia ohľadom marihuany (najmä ak má osoba v držbe viac ako 3 jednorázové obvyklé dávky) je možné sa brániť znaleckým posudkom. Nezriedka sa napočíta počet dávok marihuany na 2-3 násobný počet, oproti tomu, na koľko dávok by to bolo pri reálnom použití. V zásade platí, že čím je väčšia závislosť, tým je jednorazová dávka vyššia.

Zo skutočností, ktoré ste uviedli je možné, že súd Vám neuloží príliš vysoký trest. Je tiež dôvod domnievať sa, že by Váš trest podmienenčne odložil, a to hlavne preto, že ste nekládli odpor pri služobnom zákrokku príslušníkov policajného zboru a nájdené množstvo marihuany nebolo príliš veľké. Ak ste sa už priznali a nepodali ani sťažnosť proti vzneseniu obvinenia ohľadom marihuany, potom nemá zmysel meniť svoju výpoveď alebo popierať to, pretože súd Vám to neuverí. S trestom však je možné pracovať a máte možnosť dostať čo najmiernejší trest, závisí to aj od okolností, ktoré budete uvádzať na súde.