Vznesenie obvinenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Vznesenie obvinenia

Dobrý deň, v minulom roku som spôsobila dopravnú nehodu. Jeden z účastníkov utrpel vážne poranenia a bol práceneschopný viac ako 42 dní. Preto je voči mne vedené trestné stíhanie. Dnes mi bol doručený list od Okresného riaditeľstva Policajného zboru, v ktorom je uvedené, že som stíhaná ako obvinená pre prečin ublíženia na zdraví podľa paragrafu 157 ods. 1, ods. 2 písm. A) Trestného zákona s odkazom na paragraf 138 písm. H) Trestného zákona a prečin ublíženia na zdraví podľa paragrafu 158 Trestného zákona. Rada by som sa informovala, ako mám ďalej postupovať. Do troch dní môžem podať sťažnosť. Je potrebné si najať právneho zástupcu? Aký by mal byť môj ďalší postup? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vznesenie obvinenia

Dobrý deň. Po doručení uznesenia o vznesení obvinenia máte 3 dni na to, aby ste podali proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť. Spomenutá lehota Vám začína plynúť od nasledujúceho dňa po doručení a pokiaľ koniec lehoty pripadne na deň pracovného pokoja alebo pracovného voľna, tak sa koniec lehoty posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň (k tomu bližšie v § 63 Trestného poriadku).
Nie je vylúčené, aby sme podali sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia aj sama, v takom prípade je však vhodné minimálne si preštudovať § §185 a nasl. Trestného poriadku, kde je upravený inštitút sťažnosti.
Trestné konanie však nemožno podceňovať, a preto je vhodné, ak sa obvinený nechá zastúpiť právnym zástupcom z radov advokátov. Obvinený tak môže zvýšiť svoje šance na priaznivý výsledok trestného konania (napr. nižší trest).