POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Opravný prostriedok proti vzneseniu obvinenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Opravný prostriedok proti vzneseniu obvinenia

Chcel by som sa opýtať, ako sa mám odvolať, keď mi prišlo obvinenie, ktoré nezodpovedá skutočnej udalosti?

Odpoveď: Opravný prostriedok proti vzneseniu obvinenia

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, či ide vo Vašom prípade o obvinenie z priestupku alebo z trestného činu.

Ak bolo voči Vám uznesením vznesené obvinenie, máte právo voči takémuto uzneseniu podľa § 185 Trestného poriadku podať sťažnosť. Takúto sťažnosť je potrebné podľa § 187 Trestného poriadku podať do 3 dní od kedy Vám bolo uznesenie o vznesení obvinenia oznámené (vo Vašom prípade Vám podľa Vašej otázky bolo oznámené jeho doručením).

V prípade, ak ste boli správnym orgánom obvinený z priestupku, v danom prípade nie je možné proti samotnému obvineniu podať žiadny opravný prostriedok. Osoba obvinená z priestupku je ale oprávnená využívať svoje právo, ktoré jej prislúchajú podľa § 73 zákona o priestupkoch, vyjadrovať sa ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa jej kladú za vinu a k dôkazom o nich, uplatňovať skutočnosti a dôkazy na svoju obhajobu, podávať návrhy a opravné prostriedky. Ak ste preto boli obvineným z priestupku, ktorý ste nespáchali, máte právo využiť vyššie uvedené oprávnenia na preukázanie toho, že obvinenie sa nezakladá na pravde. Avšak, aj v prípade, ak by ste tieto oprávnenia nevyužili, správny orgán by vás nemohol uznať vinným zo spáchania priestupku dovtedy, pokým by sám nepreukázal Vašu vinu zo skutočne spáchaného priestupku.