Vzdanie sa prava na BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vzdanie sa prava na BSM

Dobrý deň, existuje vzor na vzdanie sa práva na BSM k nehnuteľnosti nadobudnutej počas manželstva? Počula som, že je možné niečo také podpísať u notára. Je to vzájomná dohoda manželov, len to potrebujeme právne upraviť. Ďakujem.

Odpoveď: Vzdanie sa prava na BSM

Dobrý deň, pokiaľ sa chcete vzdať svojho práva k nehnuteľnosti, nadobudnutej počas manželstva, tak notárska zápisnica Vám nepomôže. Ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, môžete ju previesť na tretiu osobu (nie na manžela bez zrušenia BSM). Tak sa vzdáte svojho práva. Ak by ste chceli nehnuteľnosť previesť na manžela, museli by ste mať najskôr zrušené BSM (zrušiť BSM je možné len súdnou cestou). Následne by ste podpísali dohodu o vysporiadaní BSM.

Často sa to však rieši tým, že sa prevedie nehnuteľnosť na tretiu osobu a táto tretia osoba to prevedie na druhého manžela. Sú tam potrebné 2 úkony.