Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca

Dobrý deň, chcel by som sa informovať ako mám postupovať v prípade, keď som polovičným spoluvlastníkom bytu spolu s mojou mamou a mám ešte sestru, ktorá v prípade dedenia spoluvlastníckeho podielu mojej mamy by mala zdediť polovicu z jej podielu (čiže 1/4 podiel z celého vlastníctva). Nakoľko ona už zdedila byt po našich starých rodičoch spoločne sme sa dohodli, že by sme túto situáciu chceli ošetriť tým spôsobom, že by sa ona vzdala prípadného práva dediť z maminho podielu v môj prospech. Mohli by ste mi prosím Vás poradiť, čo všetko je potrebné zariadiť, aby táto "dohoda" bola právoplatná a v budúcnosti súdne nespochybniteľná? Mám na mysli, či stačí takúto dohodu len spísať s notárom, alebo či je potrebné nejaké iné rozhodnutie. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca

Dobrý deň, ak by sa len vzdala svojho práva teraz, potom by to nebolo záväzné. Nikto sa nemôže vzdať práva vopred, ktoré vznikne v budúcnosti.
Môžete to však urobiť tak, že spíšete Vy, sestra a matka potvrdenie, že sestra dostala počas manželstva od rodičov (nie od strarých rodičov) sumu alebo majetok (bezodplatne) v hodnote, ktorú stanovíte. Táto hodnota sa jej potom započíta pri dedení, ak by sa náhodou nevzdala svojho práva. 

Podpisy na potvrdení overíte.

Druhá možnosť je vydedenie ale na to musia byť splnené zákonné dôvody.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca (Dedičské právo)

Dobrý deň, prajem. ;
Chcem sa opýtať, či sa môžem úplne vzdať dedičstva po rodičoch. Rodičia ešte žijú, ale nakoľko mám exekúcie na svoje meno v dosť vysokej sume spolu, tak sa chcem úplne vzdať dedičstva, tým, že by dedili len moji súrodenci. Je niečo takéto možné ? Vopred Vám ďakujem za radu a odpoveď. Oľga

Odpoveď: Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.08.2020)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že máte dlhy a preto sa chcete vzdať vopred dedičstva, na ktoré Vám vznikne nárok v budúcnosti, a to v prospech Vašich súrodencov. Rodičia ako budúci poručitelia ešte žijú.

Uvádzame, že právne toto riešenie za života Vašich rodičov nie je možné. Je to tak z dôvodu, že jednak rodičia ako budúci poručitelia žijú, nie je isté, že ich súčasný majetok bude aj predmetom dedenia, keďže tento majetok môžu predať, darovať. Naviac Vy ako potencionálny budúci dedič sa nemôže vzdať práva, ktoré Vám môže vzniknúť až v budúcnosti (§ 574 ods. 2 Obč. zákonníka), resp. Vy sama sa nemusíte dožiť úmrtia rodičov /prepáčte za tento text, ale aj toto môže život priniesť/.

Vzhľadom na okolnosť, že máte dlhy, a nechcete, aby majetok prešiel následne do exek. konania, riešením je, aby rodičia za svojho života majetok darovali Vašim súrodencom a Vašim deťom. Ak by išlo o nehnuteľnosť, zriadilo by sa aj vecné bremeno v prospech rodičov - právo doživotného užívania a bývania v nehnuteľnosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa všetkého čo mám alebo budem mať dedím vzdať nie sú tam dlhy len sa už nechcem o to starať. Čo ku tomu potrebujem a chcem sa vzdať v prospech mojej sestry a jej dcéry.

Odpoveď: Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.02.2019)

Dobrý deň, 

pokiaľ by sa malo jednať o nehnuteľný majetok, zmluva darovacia musí byť písomná a podlieha vkladovému konaniu na katastrálnom odbore okresného úradu.

Poznamenávame, že nemôžete sa vzdať práv napr. na dedičstvo alebo iný majetok, ktorý by ste mohli nadobudnúť  až v budúcnosti.

Podľa § 574 ods. 2 Občianskeho zákonníka platí :

"Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná."

Na spísanie zmlúv budete potrebovať výpis z listu vlastníctva a občiansky preukaz, u obdarovaných občiansky preukaz.

Poznamenávame, že ak by obdarovanou mala byť maloletá osoba, darovacia zmluva bude podliehať schválenie súdom.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..





Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku