POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca

Dobrý deň, rád by som sa informoval, ako mám postupovať v prípade, keď som polovičným spoluvlastníkom bytu spolu s mojou mamou. Mám ešte sestru, ktorá v prípade dedenia spoluvlastníckeho podielu mojej mamy by mala zdediť polovicu jej podielu. Toto by predstavovalo 1/4 podiel z celého vlastníctva. Keďže ona už zdedila byt po našich starých rodičoch, spoločne sme sa dohodli, že by sme túto situáciu chceli ošetriť tak, že by sa ona vzdala prípadného práva dediť z maminho podielu v môj prospech. Mohli by ste mi, prosím vás, poradiť, čo všetko je potrebné zariadiť, aby táto "dohoda" bola právoplatná a v budúcnosti súdne nespochybniteľná? Mám na mysli, či je potrebné takúto dohodu len spísať s notárom alebo či je potrebné vybaviť nejaké iné rozhodnutie. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Vzdanie sa nároku na dedičstvo v prospech súrodenca

Dobrý deň, ak by sa len vzdala svojho práva teraz, potom by to nebolo záväzné. Nikto sa nemôže vzdať práva vopred, ktoré vznikne v budúcnosti.
Môžete to však urobiť tak, že spíšete Vy, sestra a matka potvrdenie, že sestra dostala počas manželstva od rodičov (nie od strarých rodičov) sumu alebo majetok (bezodplatne) v hodnote, ktorú stanovíte. Táto hodnota sa jej potom započíta pri dedení, ak by sa náhodou nevzdala svojho práva.

Podpisy na potvrdení overíte.

Druhá možnosť je vydedenie ale na to musia byť splnené zákonné dôvody.