Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vyporiadanie majetku po rozvode


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vyporiadanie majetku po rozvode

Prosím vás, chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať s vysporiadaním majetku po rozvode.

 

Bývam stále v spoločnej domácnosti s bývalým manželom a plnoletým synom. Manžel nechce byt predať. Ja psychicky nezvládam spoločné bývanie a neviem, ako postupovať.

 

Dohodnúť sa s ním nedá, lebo nepristúpil na návrh byt predať a z predaja si každý zaobstará nové, skromnejšie bývanie.

 

Byt, v ktorom momentálne bývame, je nadobudnutý počas manželstva a ako majitelia sme v zmluve uvedení obaja. Byt je trojizbový. Exmanžel ešte pred rozvodom sám užíval a aj doteraz užíva bývalú spálňu, čiže má samostatnú izbu so súkromím. Ja spávam na gauči v obývacej izbe. Občas idem k rodičom prespať, lebo začínam mať zdravotné problémy s chrbticou. Rozviedli sme sa kvôli manželovej nevere.

 

Prosím vás, poraďte mi, ako postupovať, ak chcem riešiť daný problém súdnou cestou. Ako je to s vysporiadaním majetku? A ak vás môžem poprosiť ešte o jednu radu...

Pred rozvodom sme si nadobudli spoločne nemalé úspory, ktoré exmanžel pred rozvodom vybral z účtu, lebo si bol vedomý, že by som mala nárok na spoločné úspory.

 

Takže zo spoločného finančného majetku mi nebolo nič prisúdené a exmanžel chce aj tento byt len pre seba aj so zariadením, o ktorom mi tvrdí, že je iba jeho. Viem, že nemá pravdu, ale nemám veľkú rodinu a neviem, kto by mi rozumne poradil. Neviem, ako a kde začať. Prosím vás, skúste mi poradiť. Bola by som vám nesmierne vďačná. Alebo to mám riešiť cez mediátora? Ďakujem. Martinková

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň,

pokúsim sa zodpovedať všetky vaše otázky, ak by ste mali ďalšie otázky, tak mi ich potom napíšte.

 

Vôbec to vaše vysporiadanie spoluvlastníctva manželov nemusí byť komplikované a môže to prebehnúť hladko. Niekedy zdanlivo neriešiteľné prípady sa dajú rýchlo uzavrieť. Protistrana musí pochopiť, že nám proti Vám šancu, vtedy sa jednoduchšie dohodnete. Ak budete chcieť pomôcť, môžete sa na nás obrátiť. 

 

Určite Vám neodporúčam riešiť delenie u to riešiť cez mediátora. Mediátor je vhodný napríklad, ak sa majetkrodičia nevedia dohodnúť na výživnom. Tiež by som však bol opatrný, akého mediátora si vyberiete. Preto v rodičovských veciach by som sa skôr obrátil na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny a požiadal ich, aby rodičom pomohli cez ich psychológa.

 

Vyporiadaniu majektu predchádza zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) - najčastejšie rozvod manželstva. Vysporiadanie BSM nie je možné riešiť pri rozvode alebo počas rozvodu. Právomoc je zákonom daná vždy okresnému súdu.

 

Vysporiadanie majetku po rozvode sa rieši súdnou cestou, pokiaľ nie je možné sa na vyporiadaní dohodnúť mimosúdne a uzavrieť dohodu. Z toho, čo ste napísali je zrejmé, že manžel sa nemá záujem vysporiadať s majetkom po rozvode mimosúdne.

 

Najskôr by ste mali exmanželovi poslať list (výzvu na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva (BSM) po rozvode). Viem, že bývate v spoločnej domácnosti a zdá sa Vám to neprirodzené, aby ste mu písali list. Je to však nevyhnutné pre súdne konanie. Prípadne, ak chcete, môžete splnomocniť advokáta na zastupovanie. 


Advokát v súdnom konaní Vám môže pomôcť nielen v tom, že prinúti exmanžela k vysporiadaniu majetku po rozvode ale aj bude požadovať, aby odmenu za zastupovanie zaplatil práve on, ako náhradu trov konania. Na to, aby súd priznal náhradu trov zastupovania advokátom, je práve dôležitá výzva na vysporiadanie majetku po rozvode. Z nej totiž súd pri určovaní náhrady trovy vychádza a pozerá sa na úspech v konaní.

 

Vo výzve je potrebné exmanžela vyzvať na vysporiadanie majetku po rozvode a navrhnúť mu spôsob vysporiadania majetku. Je potrebné si uvedomiť, že v súdnom konaní o vysporiadanie majetku (BSM) nie je možné, aby súd nariadil predaj majetku. Súd rozhodne len o tom, ze zverí nehnuteľnosť jednému alebo druhému účastníkovi alebo rozhodne, že nehnuteľnosť prejde do podielového spoluvlastníctva. Často sa stáva, že súdne konanie donúti druhého manžela súhlasiť s predajom nehnuteľnosti tretej osobe, následne by sa podal návrh na zastavenie konania. 

 

Pokiaľ ide o spoločné úspory, ktoré ste mali ešte pred manželstvom, tak tieto by sa neriešili v rámci konania o vysporiadanie BSM ale v osobitnom konaní o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Je potrebné preukázať, že peniaze boli spoločné. Pre úplnosť dodávam, že pokiaľ ste peniaze investovali alebo mali na termínovaných vkladoch, tak úroky z nich patria do BSM a budú sa vysporiadavať v konaní o vysporiadaní majetku po rozvode (BSM).

 

Pokiaľ ide o hnuteľné veci v nehnuteľnosti, pokiaľ boli nadobudnuté počas manželstva, tak potom patria do BSM a budú sa vysporiadavať po rozvode. hmg Komlikovanejšie sú prípady s cudzím prvkom (napríklad ak je majetkov v zahraničí).

 

Obyčajne máme skúsenosti, že po podaní návrhu na súd si druhý manžel, ktorý sa nechce dohodnúť, uvedomí, že predaj nehnuteľnosti bude jediné riešenie.  Nikto Vás nemôže nútiť, aby ste zotrvali s exmanželom po rozvode v jednej domácnosti. 

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

Trápi vás "Vyporiadanie majetku po rozvode" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: byt som nadobudla pred manželstvom a následne som kvôli hypotéke dala napísať manžela do listu vlastníctva. Teraz sa rozvádzame a už 2 roky s nami nebýva môj exmanžel. Má nárok na polovicu bytu? Máme jedno dieťa, ktoré študuje na vysokej škole a býva so mnou.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 02.11.2024)

Dobrý deň,

v situácii, ktorú popisujete, je dôležité zohľadniť niekoľko aspektov majetkových práv v rámci rozvodu. Byt, ktorý ste nadobudli pred manželstvom, by bežne nepatril do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), pretože ho získate pred uzatvorením manželstva. Avšak, tým, že ste počas manželstva prehodili osobné vlastníctvo na spoluvlastníctvo s manželom, mohlo dôjsť k jeho zahrnutiu podielového spoluvlastníctva. 

Pri riešení hypotéky a zápise manžela na list vlastníctva si môže manžel uplatniť nárok na spoluvlastnícky podiel. 

Ak ste mu darovali podiel, môžete žiadať vrátenie daru za určitých okolností. Ak ste mu ho predali, potom má nárok na svoj podiel. 


Odporúčam vám obrátiť sa na nášho advokáta, ktorý sa špecializuje na rodinné a majetkové právo, ktorý sa na to môže bližšie pozrieť. Budeme potrebovať vidieť zmluvy. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, s manželom sa rozvádzame a ja podávam žiadosť o rozvod. Keďže sa chceme dohodnúť, je potrebné mať na prvom pojednávaní právnika? Chcem sa s ním dohodnúť na starostlivosti o deti a výške alimentov pred rozvodom a, ak bude súhlasiť, zahrnúť to do žiadosti o rozvod. Byt si ponechám ja s maloletými deťmi, ale musím si zobrať hypotéku, aby som vyplatila manžela z bytu. Akou formou by to bolo najvhodnejšie - spísaním dohody alebo odkúpením časti?

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 09.10.2024)

Dobrý deň,

prítomnosť právnika na prvom pojednávaní o rozvode nie je striktne povinná, najmä ak sa plánujete dohodnúť so svojím manželom na kľúčových otázkach. Avšak, právnik môže poskytnúť odbornú radu, aby bola dohoda čo najefektívnejšia a konanie prebehlo najrýchlejšie.

Ak sa dohodnete na starostlivosti o deti a výške alimentov, odporúčam tieto dohody zahrnúť do žiadosti o rozvod alebo ich priložiť ako písomnú prílohu návrhu. 

Čo sa týka vyplatenia manžela z bytu, keďže ide o závažnú finančnú transakciu súvisiacu s bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov (BSM), je vhodné spísať formálnu dohodu o vyporiadaní BSM. K dohode budete potrebovať podľa mňa advokáta. 

Pri hypotéke by bolo potrebné diskutovať aj s bankou, aby súhlasila s vaším plánom financovania. 


Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, s manželom sme čerstvo rozvedení. Vlastníme dom, ale aj s ujom. My vlastníme 1/2 domu a ujo druhú polovicu. Ako prosím postupovať, keď ani jeden z nás nemá prostriedky na vyplatenie toho druhého? Banka nám nedá úver v takej čiastke, aby sme sa mohli navzájom vyrovnať. Dom nemá ani dve súpisné čísla, dvor a záhradu sme užívali s ujom spoločne. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 23.09.2024)

Dobrý deň,

rozumiem, že situácia môže byť komplikovaná. V rámci riešenia majetkových sporov a rozdelenia spoluvlastníctva máte niekoľko možností, aj keď žiaden z vás nemá dostatok financií na vyplatenie druhého.

Jednou z alternatív je dohodnúť sa s ujom na rozdelení nehnuteľnosti formou reálnej deľby. Ak nie je technicky možné rozdeliť dom, môžete sa pozrieť na možnosť rozdelenia dvora a záhrady, aby každá strana mala samostatnú časť. Táto možnosť by vyžadovala vypracovanie odborných posudkov, prípadne by bolo vhodné zahrnúť aj stavebného odborníka.

Ak reálne delenie nie je možné alebo prijateľné pre všetkých zúčastnených, ďalšou možnosťou je predať nehnuteľnosť (celok) tretím osobám. Výnos z predaja sa potom rozdelí proporcionálne podľa spoluvlastníckych podielov. Toto riešenie by vyriešilo váš problém s vyplatením.

Ďalšou možnosťou je podať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súde. Súd potom rozhodne o spôsobe vyporiadania - môže napríklad nariadiť predaj nehnuteľnosti a rozdelenie výnosu.

Je vhodné konzultovať vašu situáciu s právnikom, ktorý vám môže poskytnúť konkrétne rady na základe vášho prípadu a pripraviť potrebné právne dokumenty.


Trápi vás "Vyporiadanie majetku po rozvode" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, v októbri sme mali rozvodové konanie. Ja som sa pred rozvodom odsťahovala do podnájmu, kde bývam s maloletým synom, ktorý je zverený do mojej starostlivosti. Bývali sme v exmanželovom rodičovskom dome, na ktorý sa zobrala hypotéka na vyplatenie jeho súrodencov. Sme spoludlžníci a nehnuteľnosť vlastníme obaja. Aké mám, prosím, práva, ak by sme chceli dom predať a úver doplatiť? Úver platil celý čas exmanžel, ja som sa podieľala na chode domácnosti. Ďakujem za informácie.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 13.09.2024)

Dobrý deň,

majú odlišné práva a povinnosti, keďže v otázke vystupujú rôzne aspekty majetkového vyporiadania po rozvode. Ak ste obaja spoludlžníci na hypotéke a zároveň spoluvlastníci nehnuteľnosti a nedošlo by k predaju, tak sa t9 rieši vyporiadaním spoluvlastníctva. 

Pri predaji : najprv je potrebné sa dohodnúť s vaším exmanželom na predaji domu. Prostriedky z predaja budú použité na splatenie hypotéky. Ak zostanú nejaké peniaze, tieto by sa mali rozdeliť medzi oboch spoluvlastníkov. Dohoda o vyporiadaní majetku by mala byť spísaná písomne a podpísaná oboma stranami. Ak by dohoda nebola možná, je potrebné podať návrh na súd o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).

Súd zohľadní aj to, že ste prispievala na chod domácnosti, napríklad cez starostlivosť o rodinu. 


Pamätajte tiež, že dohody ohľadom hypotekárneho úveru musia byť odsúhlasené bankou.

Na zváženie je aj pomoc advokáta, ktorý vám pomôže vypracovať vhodnú dohodu alebo vyzvať manžela na dohodu. 


Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, mám problém s rozdelením majetku. Vlastne žiadny nemám, bývam u otca a dom je v jeho vlastníctve. Moja žena chce požiadať o vyplatenie spotrebného úveru, ktorý brala v manželstve. Nie som ani ručiteľ. Mám tiež spotrebný úver, ale ten som si vzal pred uzatvorením manželstva. Jediná vec, ktorú nás spája, je to, že kúpila auto. Iný majetok nemáme. Chcem sa spýtať, či má nárok na to, aby som jej polovicu úveru vyplatil.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 02.09.2024)

Dobrý deň,

v súvislosti s rozdelením dlhu z úveru, ktorý si vaša manželka vzala počas manželstva, je kľúčové rozlišovať niekoľko situácií. Ak ste vy sám neboli ručiteľom ani spoludlžníkom tohto úveru, podľa všeobecných zásad platí, že spotrebný úver, ktorý je zazmluvený iba na meno vašej manželky, nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), a teda sa považuje za jej výlučný záväzok.

Ak však tieto finančné prostriedky boli použité na nadobudnutie spoločného majetku, napríklad nákup auta, ktoré by spadalo do BSM, je možné, že budete povinný niesť časť nákladov spojených s týmto úverom. Podľa § 150 Občianskeho zákonníka, investícia jedného manžela do spoločného majetku oprávňuje daného manžela požadovať náhradu za túto investíciu pri vysporiadaní BSM.

Prezentovaná situácia so spoločným autom ešte zvyšuje komplexnosť vášho prípadu. V prípade, že auto bolo kúpené za finančné prostriedky zo spoločného úveru alebo iných spoločných zdrojov, by mohlo patriť do BSM a mala by sa rozdeliť jeho hodnota.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, mám na vás otázku ohľadom vyporiadania majetku po rozvode (BSM). Jedná sa o rozostavaný rodinný dom. Začal sa stavať pred manželstvom z mojich peňazí, a na dokumentoch som uvedený iba ja. Ona finančne na stavbu neprispela. Počas manželstva stavba pokračovala z mojich peňazí. Spolu s manželkou sme vzali úver na dokončenie hrubej stavby. Manželka tvrdí, že vlastníkom domu som iba ja a jej patrí iba polovica splateného úveru do rozvodu. A dom tým pádom nepatrí do dohody o BSM. Je to tak? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 05.08.2024)

Dobrý deň, 

ak ste začali stavať rodinný dom pred uzavretím manželstva z vašich vlastných peňazí a táto nehnuteľnosť bola vo vašom výlučnom vlastníctve, potom táto investícia patrí do vášho oddeleného majetku, a nie do BSM. Dôležité je v akom stave bola nehnuteľnosť v čase sobáša. 

Peniaze, ktoré boli použité na stavbu počas manželstva, a ktoré pochádzali z vašich osobných zdrojov (napr. z vašich úspor pred manželstvom), predstavujú vašu pohľadávku voči BSM, ak by nehnuteľnosť patrila od bsm. Tieto peniaze by ste mohli uplatniť pri vyporiadaní majetku po zániku manželstva.

Ak ste použili spoločné peniaze (prostriedky, ktoré boli zarobené počas manželstva) alebo spoločný úver na stavbu domu, tieto zdroje sa považujú za súčasť BSM, aj keď sa dom stavba začala pred manželstvom. Manželka má v takom prípade právo na podiel na týchto investiách ak by nehnuteľnosť nepatrila do BSM. 

Ak bol úver na dokončenie stavby domu zobraný spoločne počas manželstva, manželka má právo na vyporiadanie polovice splateného úveru do rozvodu, keďže ide o spoločný záväzok.

Pokiaľ ide o predmety, ktoré boli zmiešané medzi výlučným a spoločným majetkom, súd musí určiť, ktorý majetok patrí do BSM a ktorý nie, a podľa toho rozhodnúť o exaktnom podiele každého z manželov pri vyporiadaní. Ak bol dom postavený čiastočne pred manželstvom (z vašich prostriedkov) a čiastočne počas manželstva (z prostriedkov BSM), bude potrebné odborné posúdenie na určenie hodnoty investícií z oboch zdrojov.

Ak sa nedokážete dohodnúť na vyporiadaní, môžete podať na súd návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva. Súd pri rozhodovaní zohľadní všetky relevantné skutočnosti, vrátane vašich finančných príspevkov na výstavbu domu pred manželstvom a počas manželstva.

Celkovo, manželka nemusí mať pravdu, keď tvrdí, že celý dom je vaším výlučným vlastníctvom a do BSM patrí iba polovica splateného úveru. Veľmi dôležité je posúdiť v akom štádiu rozostavanosti bol dom.

Ak chcete môžete si u nás dohodnúť konzultáciu, my sa venujeme prevažne majetkovému právu, vrátane BSM. 


Trápi vás "Vyporiadanie majetku po rozvode" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, ako to je po rozvode s nehnuteľnosťou, keď som ju nadobudol ešte za slobodna? Máme na ňu hypotéku, ktorú sme si vzali už v manželstve. Bývam tam 22 rokov. Aké sú moje povinnosti, keď sa žena odsťahovala k mamke aj so synom? Ďakujem.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 05.08.2024)

Dobrý deň,
ak ste nehnuteľnosť nadobudli pred uzatvorením manželstva, potom táto nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Ak ste počas trvania manželstva zobrali hypotéku a túto aj splácali, potom v prípade rozvodu má vaša teraz už bývalá manželka právny nárok na vrátenie jednej pollovice uhradených splátok s príslušenstvom, keďže hypotéka bola hradená z fonančných prostriedkov patriacich do bezpodielového spoluvladstníctva manželov /vyplatená mzda/. Uvedené vyplýva z ust. § 150 Občianskeho zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."


Dohodu o vyporiadaní BSM je potrebné uzatvoriť do 3 rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, prípadne v uvedenej lehote podať návrh na súd o vyporidanie BSM.


Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, s bývalou manželkou vlastníme byt, na ktorý sme si počas manželstva zobrali hypotéku. Počas trvania manželstva sa bývalá manželka odmietala akokoľvek podieľať na splácaní hypotéky aj nájomného. Keďže sa mi ešte počas manželstva zhoršila finančná situácia, bol som nútený vziať si pôžičku od kamaráta na splácanie hypotéky, aby sme sa nedostali do exekúcie. Pôžičku som dodnes kamarátovi nevrátil a aj po rozvode musím hypotéku splácať sám, keďže bývalá manželka odmieta platiť. Zároveň podala návrh na súd na vyporiadanie BSM a prisúdenie bytu do jej vlastníctva. Viem však, že nemá prostriedky, aby ma vyplatila. Predbežne sme sa dohodli na predaji bytu, ale bývalá manželka odmieta akceptovať pôžičku od kamaráta s tým, že vraj o nej nevedela a že neexistuje. Mám právo žiadať, aby bola pôžička zahrnutá do BSM, keďže z mojich bankových výpisov je vidno, že som celý čas platil aj úvery, aj nájom a energie?

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 19.07.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je dôležité rozlíšiť niekoľko otázok týkajúcich sa vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).

Po prvé, počas trvania manželstva patria do BSM všetky záväzky, ktoré si manželia zobrali spoločne – v tomto prípade hypotéka na byt je spoločným záväzkom, ktorý sa má v zásade vyporiadať rovnako medzi oboch manželov. Aj keď sa manželka odmietala podieľať na splácaní počas manželstva, je tento záväzok spoločný a jej podiel sa môže v rámci vyporiadania zohľadniť.

Po druhé, pôžička od kamaráta môže byť považovaná za osobný záväzok, ak nebola zriadená na spoločný majetok alebo s vedomím a súhlasom manželky. Vaša bývalá manželka môže argumentovať, že o nej nevedela a nebola dohodnutá spoločne, a teda nemôže byť zahrnutá do BSM. Avšak, ak preukážete, že peniaze z tejto pôžičky boli použité na splácanie spoločného záväzku (hypotéky), môžete žiadať, aby sa táto skutočnosť zohľadnila pri vyporiadaní, čo by mohlo viesť k spravodlivejšiemu rozdeleniu majetku.

Bude potrebné predložiť dôkazy, ako sú bankové výpisy, ktoré potvrdzujú použitie pôžičky na splácanie hypotéky. V záujme presného vyporiadania odporúčam konzultáciu s našim skúseným advokátom, ktorý Vám môže pomôcť zabezpečiť, aby všetky relevantné skutočnosti boli náležite vzaté do úvahy.


Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Boli sme s bývalým manželom ženatí päť rokov a teraz sme už dva roky rozvedení. Počas nášho manželstva si môj ex-manžel vzal pôžičku, ktorá bola určená na svadobné výdaje a dovolenky. On platil mesačnú splátku vo výške 300 eur a ja 50 eur na základe ústnej dohody. Pôžička mala byť splatená do roku 2026. Chcela by som zdôrazniť, že som nikde pri pôžičke nevystupovala, ani ako ručiteľka. Teraz sa môj ex-manžel rozhodol pôžičku zvýšiť a požaduje po mne splácanie polovice zostávajúcej sumy. Navyše, namiesto dvoch rokov mám teraz splácať dlh po dobu 11 rokov, hoci som doteraz platila len nižšie splátky. Rada by som vedela, či sa proti tomuto požiadavku môžem nejako brániť. On argumentuje, že pôžičku sme zobrali ako manželia, avšak ja mám na pamäti, že som nikde ako účastníčka pôžičky nefigurovala.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 26.05.2024)

Dobrý deň, vo vami uvedenom prípade pokiaľ ide o navýšenie pôžičky zo strany bývalého manžela po rozvode, bez ohľadu na to či došlo alebo nedošlo k vyporiadaniu BSM, toto navýšenie pôžičky sa vás netýka a veriteľ ju od vás ani nemôže nijako vymáhať ani cestou súdu.

Pokiaľ ide o pôožičku za trvania manželstva, tu platí ust. § 147 Občiansekho zákonníka :

"(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov."

Vo vyšom prípade odporúčam spísať dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva. Pre prípad, že by k dohode nedošlo, musíte podať v lehote do 3 rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva návrh na súd o vyporiadanie BSM kde súd vychádza z ust. § 150 Občianskeho zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Predmetom vyporiadania by bola samozrejme aj pôžička za trvania manželstva.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 


Trápi vás "Vyporiadanie majetku po rozvode" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyporiadanie majetku po rozvode (Občianske právo)

Dobrý deň, s bývalou manželkou nie je uzavretá dohoda o vysporiadaní BSM a tiež nebol podaný návrh na jeho vyporiadanie súdom. Som vlastníkom polovičného podielu na nehnuteľnosti a mám záujem svoj podiel predať. Keďže bývalá manželka má predkupné právo, poslal som jej ponuku na odkúpenie môjho podielu s lehotou dvoch mesiacov, na ktorú sa však nevyjadrila písomne. Viem, že o odkúpenie nemá záujem, avšak potreboval som jej písomné vyjadrenie, aby som mohol svoj podiel predávať tretej strane. Teraz neviem, ako mám ďalej postupovať, keďže od nej nemám písomné vyjadrenie. Ako situáciu rieši zákon? Ďakujem za vašu odpoveď, za čas a pomoc.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 17.05.2024)

Dobrý deň,
pokiaľ ste jej dali ponuku na kúpu do dvoch mesiacov od urobenia ponuky z vašej strany a ona sa k nej nevyjadrila, zákon má za to, že o odkúpenie vášho spoluvlastníckeho podielu nemá záujem, resp. ak nezaplatila vami ponúknutú cenu, za ktorú chcete podiel predať inému do dvoch mesiacov od urobenia ponuky, potom jej predkupné právo zaniklo. Zákon nevyžaduje, aby ste disponovali písomným dokladom. Mlčanie je taktiež vyjadrením určitého postoja a v tomto prípade s ním zákon spája predmetné následky, t.j. zánik predkupného práva. 

Uvedené ustanovuje Občiansky zákonník v ust. § 605 a § 606: 

"Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná. Kto je oprávnený kúpiť vec, musí zaplatiť cenu ponúknutú niekym iným, ak nie je dohodnuté inak. Ak nemôže vec kúpiť alebo ak nemôže splniť podmienky ponúknuté popri cene a ak ich nemožno vyrovnať ani odhadnou cenou, predkupné právo zanikne."

Vzhľadom na uvedené, za cenu a podmienok za ktorých ste ponúkli kúpu spoluvlastníckeho podielu vašej bývalej manželke, môžete svoj podiel predať tretej osobe. Vaša bývalá manželka sa teda v budúcnosti už nebude môcť domáhať predkupného práva voči novému nadobúdateľovi podielu, nakoľko predkupné právo bolo dodržané, avšak ona ho nevyužila. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vyporiadanie majetku po rozvode" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.